Annonce
forside

25 år med cykelklub i Grindsted: Pengene kom fra den første stjernetour

Grindsted Cykel Motion har i år 25 års jubilæum. Hans Peter Hansen, HP, til venstre, og Kurt Nørgaard, i midten, var med fra starten. Til højre den nuværende formand, Svend Lavstsen. Foto: Jan Kronvold

Grindsted Cykel Motion blev først etableret efter det første cykelløb, Stjernetour de Grindsted, var afviklet. I år fejrer cykelklubben 25 års jubilæum.

Grindsted: I år har Grindsted Cykel Motion eksisteret i 25 år.

En af bagmændene var Kurt Nørgaard, der stadig er aktiv i klubben.

Han havde i 1993 sat sig for at køre på cykel fra Aarhus til København, men det gør man ikke lige uden at være i nogenlunde form, så Kurt Nørgaard skulle til at træne til sit projekt.

- Der var ingen cykelklub, så jeg annoncerede efter nogle, som ville træne sammen med mig. Til den første træningstur, hvor vi startede på det daværende Grindstedværkets parkeringsplads, mødte der 16 mand frem, fortæller Kurt Nørgaard.

På det tidspunkt var der flere motionister fra Grindsted, der kørte i Esbjerg. De vendte hjem til Grindsted og begyndte at træne med Kurt Nørgaards gutter, så der blev flere og flere på træningsturene.

- Så begyndte Kurt at tale om at arrangere et cykelløb i Grindsted. Det ville vi nu ikke høre tale om. Der var for meget papirarbejde i det. Så spurgte han os om vi ville køre med, hvis han arrangerede et cykelløb, og det sagde vi ja til, fortæller Hans Peter Hansen, der nok er bedre kendt som HP, der var en af dem, der startede med at køre i Esbjerg.

Annonce

Grindsted Cykel Motion

Grindsted Cykel Motion blev etableret i 1993 har i dag omkring 160 medlemmer.

Klubben har klubhus på Vejle Landevej 16.

Jubilæet fejret med en reception i klubhuset lørdag den 22. september fra klokken 15-17.

Om aftenen er der gallafest for klubbens medlemmer.

364 deltagere

Til det første Stjernetour de Grindsted, der nu om dage har fået hovedsponsoren, Sydbank, foran navnet, var der 364 deltagere.

Derefter blev Grindsted Cykel Motion etableret, så det store cykelløb var med til at starte cykelklubben i Grindsted.

- Efter cykelløbet havde vi penge til at starte klubben, som siden har stået bag stjernetouren, siger Kurt Nørgaard.

I midten af 1990'erne var der omkring 220 medlemmer i Grindsted Cykel Motion, men de mange dopingafsløringer i cykelsporten i slutningen af 1990'erne gjorde, at medlemstallet dalede. I dag er der 160 medlemmer i Grindsted Cykel Motion, hvoraf mange er ægtepar. Der er omkring 30 kvinder i klubben.

- Vi får lidt tilgang, når der har været cykelløb i Grindsted. Det kan vi mærke. Og så er mountainbike begyndt at blomstre voldsomt op. Tidligere var der mange af vore medlemmer, der kørte på mountainbike om vinteren, men nu er der mange, der kun kører på mountainbike, fortæller formanden for Grindsted Cykel Motion, Svend Lavstsen.

Motion og socialt samvær

Grindsted Cykel Motion er en motionsklub, og der er ikke planer om at ændre den status. Alligevel kan klubben med tilfredshed notere, at flere store cykeltalenter, der er blevet licensryttere, har taget deres første tramp i pedalerne i Grindsted Cykel Motion.

Ifølge formanden ser fremtiden lys ud for cykelklubben i Grindsted, der har klubhus med alle tænkelige faciliteter på Vejle Landevej 16 i Grindsted.

- Fremtiden ser fin ud. Vi har stigende medlemstilgang i alle aldre. Vores ældste medlem er 74 år og det yngste er 16-17 år. Vi har ingen ungdomsafdeling længere, og aldersgrænsen er 14 år, fortæller Svend Lavstsen.

Grindsted Cykelmotion fejrer jubilæet lørdag den 22. september med en reception i klubhuset mellem klokken 15.00 og 17, og så er der gallafest for medlemmerne om aftenen.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce