Esbjerg: Politiet går nu ud og efterlyser vidner til tyverierne fra biler i Bramming.
Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker en række tyverier fra biler i Bramming. En række bilejere i Bramming har på det seneste oplevet, at komme ud til en gennemrodet bil. Den seneste måned er der anmeldt omkring 25 tilfælde af tyverier fra biler i Bramming.
- Området er hårdt ramt lige nu og vi efterforsker alle sagerne. Vi er meget interesserede i at få sat en stopper for tyverierne og få genoprettet roen, siger politikommissær Ole Hillerup, der er leder af den lokale efterforskning, i en pressemeddelelse.
Kostbare effekter stjålet
Fra bilerne er der blandt andet stjålet golfudstyr, punge, mobiltelefon, GPS, computer, headset og fjernbetjeninger til garager.
- Vi har modtaget videoovervågning fra flere af tyverierne, men vil også meget gerne høre fra borgere, der kan hjælpe med oplysninger om tyverierne, siger Ole Hillerup.
Syd- og Sønderjyllands Politi har på baggrund af tyverierne ekstra patruljer i Bramming-området i øjeblikket.
Har du oplysninger om tyverierne kan politiet kontaktes på 1-1-4.