Annonce
Sport

Aftale på plads: Her er Team Esbjergs nye playmaker - se videoen

Østrigske Sonja Frey og Team Esbjerg har indgået en toårig aftale. Foto: André Thorup

Sonja Frey, der i øjeblikket spiller for franske Paris 92, skal spille i Team Esbjerg i de kommende to sæsoner. Den 25-årige østriger glæder sig til at komme til en klub med store ambitioner.

Da det stod klart, at Team Esbjerg og Kristina Liscevic gik hver til sit efter denne sæson, blev jagten sat ind på at finde en ny stærk spiller til truppen.

Og valget er faldet på Sonja Frey. I øjeblikket spiller hun på anden sæson i Paris, men hun har tidligere spillet fire år i tyske Thüringer og har dermed masser af erfaring fra Champions League.

- Jeg vidste allerede i efteråret, at jeg gerne ville væk fra Paris, så jeg har gået og tænkt en del over, hvad der skulle ske, men jeg var slet ikke i tvivl, da Jesper (cheftræner Jensen, red.) ringede til mig. Det føles bare helt rigtigt, fortæller Frey, der også har haft tilbud fra Rumænien og Rusland.

- Ligaen i Danmark er god, og der er mange jævnbyrdige kampe. Jeg har talt med flere spillere, som kender meget til Team Esbjerg, og de siger alle, at det er en stabil og ambitiøs klub. Den glæder jeg mig til at blive en del af.

Annonce
Foto: André Thorup

Og Sonja Frey har været cheftræner Jesper Jensens førsteprioritet at få ind som bagspiller til den kommende sæson. Han fik for alvor øjnene for hende, da Team Esbjerg i november mødte Frey og Paris 92 i to playoff-kampe om en plads i EHF Cuppens gruppespil.

- Navnlig i kampen i Esbjerg var hun rigtig god. Hun kommer med masser af fart, hun har et godt øje for stregspilleren, og hun har også en evne til at lave de ekstraordinære ting, vurderer Jesper Jensen.

Sonja Frey kan også finde ud af at dække op, da hun dækker back i Paris, og så er hun også god fremme i en 5:1-formation. Rent angrebsmæssigt er hun primært tiltænkt en rolle som playmaker.

- Hun er dedikeret og vil noget med sin håndbold, og så er hun både sjov og udadvendt. Det mærkede vi allerede, da vi talte med hende første gang. Så jeg har en stor tro på, at hun kommer til at passe godt ind på vores hold.

Sonja Frey har dog ikke så meget lyst til at fortælle om egne fortræffeligheder på håndboldbanen.

- Tilskuerne må se det, når de kommer i hallen og ser kampene. Jeg synes selv, at jeg stadig kan forbedre mit forsvarsspil, så det er noget af det, som jeg primært skal arbejde med, siger hun.

Selvom Paris 92 i øjeblikket har mange skader og derfor ikke vinder ret mange kampe i den franske liga, holder Frey stadig højt niveau og er aktuelt nummer fire på topscorerlisten.

Foto: André Thorup
Annonce
Forsiden netop nu
EfB

Genlæs liveblog: EfB taber 1-3 til FCK

Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce