Annonce
Kolding

Begavede børn hygger og lærer på efterskolen

Nicas Frausing El-Tal, til venstre, og Christoffer George Aarup Pedersen på henholdsvis ti og 11 år, nyder at hygge sammen med de andre 16 børn i alderen ni-13 år på Kidstarter-campen. Da JydskeVestkysten var på besøg, holdt nogle af børnene pyjamas-dag, blandt andet Nikas. Foto: Ludvig Dittmann

Foreningen Kidstarter har i denne uge indlogeret sig på Skanderup Efterskole med 18 børn, der har det til fælles, at de er højtbegavede. Her arbejder de med robotter og laver videoer og er sammen med ligesindede.

Skanderup: De er særdeles velbegavede og lærer lynhurtigt nye ting og har en fænomenal hukommelse. Så man skulle umiddelbart tro, at det bare ville gå som en leg for de her børn i skolen.

Men det er langt fra mejslet i sten. Faktisk kan der sagtens være problemer i skolen i form af kedsomhed og sociale udfordringer, selv om man hører til de allermest højtbegavede børn.

18 af disse børn er i denne uge samlet på Skanderup Efterskole, hvor Kidstarter Aktivitetsforening har arrangeret sommercamp med et program, der blandt andet byder på bygning og programmering af robotter og producering af egne film.

- Her møder de ligesindede, og det er utroligt at se, hvordan de finder sammen. De her børn er højt begavede, og har typisk aldrig skullet stå på tæer for at lære nyt, når de så er nødt til det, reagerer nogle af dem med, at de ikke vil det. Her snakker vi med dem om, at de bare ikke kan alting endnu, og at de har godt af at træne deres hjerne ved at lære nyt, siger Fadia El-Tal, der er medstifter af Kidstarter Aktivitetsforening.

Annonce

Kidstarter

Kidstarter er en relativt nystartet forening, og summercampen på Skanderup Efterskole er foreningens første af slagsen.Udover foreningen findes også virksomheden Kidstarter, som samler erfaringer med arbejdet med højtbegavede børn, og som vil lave materiale til folkeskolerne om, hvordan lærerne kan arbejde med disse børn.

Man kan læse mere på www.kidstarter.dk

11-årige Christoffer kommer i gang med at programmere en robot. Han har i denne uge været på robotholdet, mens andre har lavet film på video-holdet. Underviserne er lærere på Skanderup Efterskole. Foto: Ludvig Dittmann

Noget andet end hverdag

På campen er det to af efterskolens lærere, der underviser børnene i robotteknologi og videofilm, og det er bevidst, at arrangørerne ikke har sørget for undervisning i de traditionelle skolefag, campen skal give børnene noget andet end i hverdagen.

11-årige Christoffer George Aarup Pedersen og 10-årige Nicas Frausin El-Tal er begge fra Københavns-området og med på foreningens første camp.

- Vi er højtbegavede og har let ved mange ting, men nogle af os kan have det svært i skolen. Vores hjerner er meget veludviklede. Vi snakker godt sammen her og kan udveksle ord, forklarer Nicas, der i anledning af dagens nattøjs-tema har beholdt sin pyjamas på.

- Jeg har det godt nok i skolen, men jeg keder mig, for vi har allerede lært det, vi skal lære. Det er dejligt at være her, for nogle af os har samme interesser, og det er hyggeligt at få nye venner, siger Christoffer.

10-årige Nicas hygger sig med at gå rundt i nattøj hele torsdag. Når han og de andre børn holder fri fra undervisningen i robot og film, spiller de blandt andet brætspil. Og om morgenen står den på en løbetur. Foto: Ludvig Dittmann
Kidstarter holder camp for 18 børn fra hele landet i alderen 9-13 år, der alle er højt begavede. De laver bl.a. mindstorm robotter, laver videoer og snakker om at lave fejl, om at være en god kammerat osv. Foto: Ludvig Dittmann
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce