Annonce
Tønder

Borgmester fik overrakt jubilæumsbog

Borgmester Henrik Frandsen fik mandag overrakt TSF Fodbolds jubilæumsbog af klubbens formand Kasper Sørensen. Foto: Uwe Iwersen

Tønder: Borgmester Henrik Frandsen fik mandag overrakt et eksemplar af TSF Fodbolds jubilæumsbog, som er udgivet i forbindelse med, at klubben fylder 100 år. Klubbens formand Kasper Sørensen og Anders Jessen, der var TSF-spiller i klubbens storheds og er redaktør på jubilæumsbogen, stod for overrækkelsen på rådhuset.

Borgmesteren har skrevet forordet, hvor han tager udgangspunkt i TSF fodbolds allerførste navn, Internationale Fussball Club.

- Jeg er beæret over, at have måttet skrive forordet, sagde borgmesteren ved overrækkelsen og fortsatte:

- Man kan på sin vis sige, at klubben var forud for sin tid og kom til at spille en lille, men væsentlig rolle i den fredelige genforening mellem flertal og mindretal.

Oprindelig var det tanken, at bogen officielt skulle udsendes i forbindelse med klubbens jubilæumsfestligheder, der var planlagt til den 17. maj. Grundet coronakrisen blev alle de planlagte aktiviteter aflyst - de bliver nu i steder afviklet næste år ved samme tid.

Borgmester Henrik Frandsen fik mandag overrakt TSF Fodbolds jubilæumsbog af klubbens formand Kasper Sørensen. Foto: Uwe Iwersen
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
112

Natteravnen er i fare for at uddø lokalt

112

Voldsom bilbrand vækkede beboere

Annonce