Annonce
Esbjerg

Bureaukrati og bøvl får markant formand til at trække stikket

Poul Svendborg Sørensen er blevet så træt af samarbejdet - eller mangel på samme - med Esbjerg Kommune, at han stopper som formand for Mænds Mødesteder. Foto: Søren Gylling

Formanden for Mænds Mødesteder i Esbjerg, Poul Svendborg Sørensen, føler sig modarbejdet af Esbjerg Kommune i en sådan grad, at han har valgt at forlade posten som formand senest til februar. Stridens kerne er adgang til et træningslokale på Skovbo Centret.

Esbjerg: Poul Svendborg Sørensen vil ikke længere være formand for Mænds Mødesteder i Esbjerg.

- Vi bliver modarbejdet af Esbjerg Kommune i en sådan grad, at det ikke er muligt at lave frivilligt arbejde. Det vil jeg ikke være med til, og jeg kan mærke med mig selv, at jeg ikke skal have mere med det her at gøre. Jeg har meddelt, at jeg trækker mig som formand i foreningen Mænds Mødesteder senest ved generalforsamlingen i februar, siger Poul Sørensen.

Årsagen til den drastiske udmelding er et træningslokale, der er knyttet til Skovbo Centret.

Mænds Mødesteder fik op til Royal Run i foråret lov til at benytte træningslokalet, og det er Pouls Sørensens opfattelse, at foreningen stadig havde lov til at benytte lokalet. Så da foreningen skulle starte aktiviteter op igen efter sommerferien, var der planlagt to hold tirsdag og to hold torsdag aften i træningslokalet.

Men holdene kom aldrig i gang.

- Dagen før, vi skulle begynde træningen, blev jeg ringet op af direktør i Sundhed & Omsorg, Arne Nikolajsen, der meddelte mig, at vi ikke havde fået lov til at låne træningslokalet til gymnastik. Ifølge ham og kommunen udløb vores aftale om at benytte lokalet ved sommerferien, siger Poul Sørensen, der blev nødt til at aflyse den planlagte træning for de fire hold.

Annonce

Ekstraordinært møde

Der er indkaldt til ekstraordinært bestyrelsesmøde i Mænds Mødesteder Esbjerg tirsdag med blandt andet Poul Svendborg Sørensens udmelding om at forlade posten som formand som punkt på dagsordenen.

Mænds Mødesteder og de tilhørende supporterklub i Esbjerg aktiverer ifølge Poul Sørensen for tiden omkring 270 personer i forskellige aktiviteter samlet under de to foreninger.

Bureaukrati og bøvl

Den episode kommer oven i koks omkring bestilling af varmtvandsbassin hos SEPE i Svømmestadion Danmark. Her fik foreningen ifølge Poul Sørensen først en bekræftelse på leje af bassinet tirsdag og torsdag. Kort før opstart fik han melding om, at bookingen på grund af en menneskelig fejl måtte annulleres, så holdene ikke blev til noget.

- Dertil kommer, at vi kun med det yderste af neglene har fået lov at forblive i vores foreningslokale på Skovbo Centret et år mere og med den melding, at vi kan blive sat på gaden, hvis det skal bruges til andre formål, siger Poul Sørensen, der ærgrer sig over, at han kun har en mundtlig aftale med kommunen om fortsat at have lov til at låne træningslokalet på Skovbo.

- Det er påstand mod påstand, så det gider jeg ikke bruge tid på. Og det er netop alt det bureaukrati og unødvendige bøvl fra kommunens side, jeg ikke magter mere af. De elsker at hylde de frivillige indsatser, men i virkeligheden modarbejder de netop det. Det træningslokale står jo ubenyttet hen fra klokken 16, siger Poul Sørensen.

Anden udlægning

En noget anden udlægning af sagen har formand for Sundhed & Omsorgsudvalget i Esbjerg Kommune, Olfert Krog (DF)

- Det her handler om, at mænds Mødesteder og Poul Sørensen har udvidet foreningens tilbud uden at få tilladelse til det. De vil blandt andet starte et nyt hold for kvinder op. Foreningen har lov til at benytte lokalet en time om ugen. Det har vi en skriftlig aftale om, og så kan man ikke uden om vores forvaltning begynde at udvide. Det er jo de ældre i centret, der har første ret til at bruge lokalet. Jeg synes, at mænds mødesteder er et fantastisk projekt, og jeg vil ikke dramatisere det her. Vi har indkaldt Poul Sørensen til en snak om sagen, og mon ikke vi finder en løsning, siger Olfert Krog.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce