Annonce
Debat

Byg for enhver pris?

Læserbrev: Så skete det igen. Endnu en afgørelse i Planklagenævnet faldt ikke ud til kommunens fordel. Nu er det boligbyggeriet ved Stadionvej, som er ulovligt, fordi der er indregnet et grønt areal, som ikke må indregnes. For noget tid siden var det PFA’s boligtårne på Skamlingsvejen, hvor lokalplanen blev dømt ugyldig.

Der bliver bygget meget i Kolding Kommune for tiden. Meget af det er heldigvis godt byggeri, hvor der virkelig er tænkt over tingene, men en del er efterhånden også bare byggeri uden sammenhæng og plan. Der bliver bygget for enhver pris uden tanke på sammenhæng, parkeringspladser, natur og miljø og trafikudfordringer.


Annonce

Der bliver bygget for enhver pris uden tanke på sammenhæng, parkeringspladser, natur og miljø og trafikudfordringer.


Eksemplerne på manglende sammenhæng i byggeriet i Kolding er efterhånden mange. Ny Jernbanegade uden cykelsti, nyt pædagogseminarium ved siden af universitet uden at tænke på parkering og trafik, og mange dispensationer fra lokalplaner er desværre blevet normalt.

Jeg savner en større sammenhæng i vores byggeri. Vi har en masse grunde, der er meget værd, og som har en enorm værdi for vores by. Der er brug for visioner, brug for at slå koldt vand i blodet og vente på de rigtige investorer. Der skal ikke dispenseres bare for at bygge. Vi skal skabe en sammenhæng, så vores gamle midtby får et løft, så vi sikrer, at der er parkeringspladser når vi bygger, at der er gode cykelstier, grønne områder, og trafik der hænger sammen. Vi skal turde bygge visionært og bæredygtigt, så vi har en by og kommune med sammenhæng.

Annonce
Debat For abonnenter

Derfor er der udsigt til jobfest trods lukning af Vestas-fabrik på Esbjerg Havn

Danmark

Onsdagens coronatal: Nu er over 74 procent af befolkningen færdigvaccineret

Sydjylland

Motorvej lukket igen: Massiv kø mod Esbjerg

Annonce
Annonce
Annonce
Tønder

Butikscenter står snart halvtomt: Kommunen arbejder på femte år videre med at etablere lyskryds i området

Esbjerg For abonnenter

Fængselsdom: 21-årig mand voldtog hash-lammet kvinde to gange efter at have givet hende en stærk joint

Esbjerg For abonnenter

Havnearbejdere strammer skruen: Blokade om undervandsbåd lammer Esbjerg Havn

Esbjerg

Voldsomt dobbelt-uheld på Esbjergmotorvejen: Mand hastet på hospitalet

Aabenraa

Om et år går det løs: Lokal vognmand skal hente de nye affaldsbeholdere

Kolding For abonnenter

Voldtægtssag skaber utryghed hos beboere i ungdomsboliger: - Jeg føler hele tiden, jeg skal gå og holde øje med, hvem der render rundt her

Debat

På kant: Enten gør vi det i fællesskab - eller også gør vi det ikke

Sydjylland

Motorvej lukket igen: Massiv kø mod Esbjerg

Esbjerg For abonnenter

Software fra Danmarks største it-firma kan ende i blodig krig: Sagen har forbindelse til familieselskab i Esbjerg

Danmark

Hun så sin konto gå i nul, mens hun talte i telefon med svindleren

Sønderborg For abonnenter

Ulkebøldam: Rensningen er begyndt, men slutdato er stadig ukendt

Esbjerg For abonnenter

Politikerne tøver med udstykning i Andrup: Nervøse ved udsigt til oversvømmelse af nyt boligområde

Haderslev

Borgmester: - Ingen vilde heste, bisoner eller kvæg i Pamhule Skov

Annonce