Annonce
Sønderborg

Chefen af Lokeren - mesteren fra Hellas

Preben Elkjær har efter fodboldkarrieren været træner, forretningsmand, tv-direktør og fodboldkommentator. Ingen af delene har han været så god til som til at spille fodbold. Her var hen i tre-fire år i midten af 1980'erne i verdensklasse.

Preben Elkjær var veloplagt, da han besøgte Skovby Kro for at fortælle om sit liv som - ja Elkjær. Fra den ranglede dreng fra amatørfodbolden i København til verdensstjerne i Hellas Verona og det danske landshold.

Enkelte danske fodboldspillere har i tidens løb været helt deroppe, hvor man taler om verdensklasse. Det er ikke mange. Men Preben Elkjær Larsen hørte for cirka 30 år til den lille skare. Han er også kendt for at være i topklasse, når det kommer til en frisk bemærkning, og med sådan nogle evner, er det oplagt at tage til Sønderjylland for at holde foredrag. Torsdag aften besøgte Preben Elkjær nemlig Skovby Kro. Her blev der på kort tid totalt udsolgt, som i de gode gamle dage i Idrætsparken, når Elkjær, Lerby, Olsen og Arnesen spillede alle andre lande ud af det gamle nationalstadion.

- Han er jo kongen. Selv om jeg nærmer mig de 50, er jeg totalt starstruck. Jeg var som stor dreng inde og se da vi slog Sovjet 5. juni 1985. 4-2. Preben scorede de to, siger Per Visbæk fra Sønderborg. Om det var den lune septemberaften eller benovelsen, står hen i det uvisse, men sveden piblede frem på Pers pande, da Elkjær kom ud på gaden foran kroen.

- Hej, sagde han og gav det største gavtyvesmil. Preben Elkjær hyggesnakkede med Per og hans kammerat Bo Thielsen - om fodbold og om Sønderborg-området.

- Er det der store hotel, I skal bygge ved havnen færdigt? Det er Grundfoss eller Danfoss, der bygger ikke? Forsøgte Preben Elkjær. Men hvad pokker. Andre ved jo heller ikke, om det er Internazionale Milano, der spiller i blåt og sort - eller det er byens rivaliserende klub.

Nu vi er ved Italien.

Scudetto - det lille skjold - er navnet på trofæet, der beviser, at man er italienske mestre i fodbold. Det har Hellas Verona kun været en gang - nemlig i sæsonen 1984-85, da den danske angriber Preben Elkjær Larsen var klubbens store angrebsprofil. Dengang i 1980'erne og 90'erne var den italienske liga Serie A Europas bedste. Det var her de store penge var, og her alle de største stjerner ville til. Ikke mindst en vis Diego Armando Maradona, der i 1985 skiftede til S.S.C. Napoli. Serie A var trækplastret som Premier League og La Liga i Spanien er i dag. Preben Elkjær Larsen blev som 27-årig købt fra den belgiske klub Sporting Lokeren, hvor Larsen blev kaldt "Chefen af Lokeren".

Han var en af verdens allerbedste angribere i midten af 1980'erne, og Hellas Veronas fanskare elskede ham. Hjemme på Stadio Marc' Antonio Bentegodi spillede Hellas Verona og Elkjær sammen med det tyske midtbanekraftværk Hans-Peter Briegel, Giuseppe Galderisi og og Antonio di Gennaro. Det var for fulde huse - altså 40.000 tilskuere.

Er man som dansker i Verona - ikke for at opleve verdens største operaarena, men for at hygge sig og snakke fodbold med de lokale, får man en hyggelig tur. Bestil due caffe og en cornetto - et par espresso med en croissant - og du kan nærmest ikke få lov at betale. Så skal vi tale om dengang i mesterskabssæsonen, Elkjær Larsen scorede i strømpesokker i 2-0 sejren mod Juventus. Efter en solotur nedad venstre fløj. Den husker Jan Milo fra Skovby godt.

- Jo jo. Det var fantastisk. Preben kunne jo score mål. Jeg var i Verona for 14 dage siden, de vil jo gøre ham til borgmester. Jeg ved ikke, hvad der er med landsholdet i dag. De vader i chancer, men score kan de altså ikke. Jeg elsker Elkjær. Det er nok også den der gavtyvstil, siger han. Jan Milo er tilflytter fra Køge, og han var også i Idrætsparken grundlovsdag i 1985. Sammen med sin søn Claus. Den måske bedste landskamp Danmark har deltaget i.

Jo, der er mange minder knyttet til Preben Elkjær. Det er en del af mange modne mennesker ungdom. Vi elsker historierne. Også den om dengang, Elkjær som stor knægt kom til FC Køln og satte sig på verdensmesteren og kongen af Køln, den elegante midtbanespiller Wolfang Overaths plads.

"Der må du ikke sætte dig. Det er Overaths plads", lød det gode råd fra medspilleren.

"Hvem er Overath", lød det fra drengen fra Vanløse. Det er tid nu. Elkjær skal på scenen for at fortælle historier fra sin fantastiske karriere på klub- og landshold. Han tog den kronologisk. Fra Køln, over Lokeren og de glade dage, da Danmark aldrig vandt en landskamp til storhedstiden med landstræner Sepp Piontek.

Annonce

Preben kunne jo score mål. Jeg var i Verona for 14 dage siden, de vil jo gøre ham til borgmester.

Jan Milo, Elkjær-fan
Jan Milo havde taget en retrotrøje på fra 80'ernes landshold. Bibliotekar Helle Larsen tager imod, da det var Sønderborg Bibliotek, der var vært.
Per Vilsbæk (med ryggen til) og Bo Thielsen fik en snak med deres store idol før foredraget.
Preben Elkjær holder foredrag i Skovby
Preben Elkjær holder foredrag i Skovby
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce