Annonce
Esbjerg

Dem kan du stemme på i Esbjerg Kommune: Se kandidaternes navne her

Borgmester Johnny Søtrup (V) har få måneder tilbage af sin sidste byrådsperiode, og knap 13.000 personlige stemmer er hjemløse, men eftertragtede. Arkivfoto: Christer Holte.

Esbjerg Kommune har offentliggjort navnene på partier, lokale lister og i alt 129 opstillede kandidater til kommunalvalget den 21. november.

Annonce

Esbjerg Kommune: Der skal vælges 31 medlemmer til Esbjerg Byråd for perioden 1. januar 2018 til 31. december 2021, og de kandidater, du kan stemme på, kan du se her.

Socialdemokratiet i Esbjerg Kommune stiller med følgende kandidater i prioriteret rækkefølge:

John Snedker, Esbjerg, Mussa Utto, Esbjerg, Peter Amstrup, Esbjerg, Connie Geissler, Esbjerg, Poul-Erik Hansen, Esbjerg, Tine Kjær Dideriksen, Esbjerg, Hans Erik Møller, Esbjerg, Søren Heide Lambertsen, Esbjerg, John M. Schmidt, Esbjerg Ulla Koman, Bramming, Laust Poulsen, Esbjerg, Jørgen Ahlquist, Ribe, Karen Sandrini, Ribe, Rasmus Rasmussen, Esbjerg, Michael Harbøll, Esbjerg, Nini Oken, Ribe, Kim Eskesen, Vejrup, Lene Rahbek Jensen, Esbjerg, Vivi S. S. Lindblad, Ribe, Elsemarie Lauvring, Esbjerg, Rudi Dideriksen, Esbjerg, Kenn Schell Andersen, Esbjerg.

Det Radikale Venstre har følgende opstillede kandidater: Anne Marie Geisler Andersen, Esbjerg, Gitte Reimer, Ribe, Cornelius Sode, Esbjerg, Viktor Jørgensen, Bramming, Hans Bitsch-Larsen, Ribe, Oluf Dragsbo, Esbjerg, Tim Rørstrøm, Esbjerg.

Annonce

Konservative og Nye Borgerlige

Det Konservative Folkeparti har følgende kandidater på listen:

May-Britt Andrea Andersen, Ribe, Anna-Marie Bloch Münster, Esbjerg, Peder Tørnqvist, Ribe, Dino Selimovic, Esbjerg, Danni Petræus, Ribe, Rasmus Sømod, Grimstrup, Helle Glass, Esbjerg, Niels Jørgen Amorsen, Vejrup, Silas Thánh Haltrup Rasmussen, St. Darum, Margrethe Skovgaard, Esbjerg N.

Nye Borgerlige har disse kandidater opstillet:

Maiken Huglstad Pedersen, Esbjerg, Stephan Klindtworth Clausen, Esbjerg, Torben Kaas Drøgemüller, Bramming, Sven Nielsen, Andrup, Johnny Boalth Lambertsen, Esbjerg.

Annonce

Borgerlisten og SF

Borgerlisten opstiller disse kandidater til kommunalvalget:

Henrik Vallø, Esbjerg, Maria Høj Pedersen, Esbjerg V, Jørgen Søgaard Madsen, Bramming, Erik Falk Svendsen, Esbjerg, Kim Nielsen, Roager, Anne-Margrethe Hansen, St. Darum, Flemming Hallen, Esbjerg.

SF har følgende kandidater på opstillingslisten:

Diana Mose Olsen, Esbjerg, Jørn Boesen Andersen, Bramming, Mikkel Ammitzbøll, Ribe, Anders Oxenvad, Esbjerg, Tina Pedersen, Esbjerg, Michael Soulie, Esbjerg, John Thorup Jensen, Esbjerg, Ejnar Søndergaard, Esbjerg, Line Britt Madsen, Esbjerg Ø.

Annonce

DF og Liberal Alliance

Liberal Alliance stiller med følgende kandidater til kommunalvalget:

Peter Nikolajsen, Lasse Dahl Hansen, Jens Vesterbæk, Rene Christensen Dokbua, Julie Lindemann Skov, Mads Amstrup.

Dansk Folkeparti har følgende på listen:

Olfert Krog, Susanne Dyreborg, Kirsten Gaulshøj, Danny Steiness, Hans K. Sønderby, Poul Erik Laursen, Jan Kristensen og Villy Knudsen.

Annonce

Nypartiet, Forandring, Antimarxisterne og Trygfremtid

Nypartiet har blot ét navn på listen, nemlig Allan Jessen, Jernvedlund, mens Antimarxisterne har Anders Nielsen, Esbjerg, på listen. Trygfremtid stiller med Morten Falkengren. Liste G - Forandring - opstiller disse tre kandidater: Finn Just Jensen, Esbjerg, Bjørn Pedersen, Esbjerg og Thomas Barrett, Esbjerg.

Annonce

Liberalt Folkeparti

Liberalt Folkeparti har fire kandidater på listen - to er faldet fra, nemlig partiets stiftere Freddie H. Madsen og Kim Madsen. Følgende er nu opstilelde: Dorit Klokmose, Niels Jørn Lambertsen, Marlene Andrea Sørensen og Michael Mio.

Annonce

Venstre og Enhedslisten

Borgmesterpartiet Venstre har følgende navne på listen:

Jesper Frost Rasmussen, Esbjerg N, Jakob Lose, Esbjerg, Kurt Bjerrum, Gredstedbro, Karsten Degnbol, Bramming, Maria Lagoni Andersen, Tjæreborg, Alex Sørensen, Roager, Henning Ravn, Bramming, Tommy Noer, Esbjerg V, Britta Bendix, Esbjerg V, Annemette Knudsen Andersen, Ribe, Anders Rohr Jørgensen, Ribe, Grete Brunsgaard, Grimstrup, Henrik Andersen, Tjæreborg, Hans Erik Andersen, Gørding, Henrik Dan Tørnæs, Esbjerg N, Lars Boel, Bramming, Preben Rudiengaard, Ribe, Klaus J. B. W. Sandfeld, Ribe, Jan Lagoni, Esbjerg V, Mogens Eriksen, Gørding, Ole Christiansen, Esbjerg, Thomas Ø. Jochumsen, Esbjerg N, Steen H. Petersen, Esbjerg.

Enhedslisten stiller med en lang række kandidater, og navnene er:

Sarah Nørris, Sabrina Louise Christiansen, Thomas Hauger, Niels Christian Petersen, Solvejg Sørensen, Jacob Meier, Ildiko Kovacs, Erik Tiedgen, Venus A. V. Fabricius, Frederik Kjeldsen Hertz, Lærke Louise Pippin Petersen, Poul Eck Sørensen, Rasmus Pedersen, Ruth Mikel Jensen, Lars Mogensen, Lisbet Skou, Thormod H. S. Jensen, John Littau.

Annonce

Alternativet

Alternativet stiller med følgende fire kandidater:

Karin Schwartz, Tjæreborg, Malthe Uldbæk Iversen, Bramming, Jørgen Ovesen, Esbjerg V og Steen Thrane Frydenlund Jensen, Esbjerg Ø.

Annonce
Esbjerg For abonnenter

"Skammelige angreb": Tømrermester er overrasket over hård tone - men glæder sig over grønt lys til omstridt Fanø-byggeriprojekt

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Esbjerg

Klaus Sandfeld ny V-kandidat

Esbjerg

Revet ned fra hylderne: Corona får esbjergenserne til at gå amok i julelys

Annonce