Annonce
Indland

Den anden prins Henrik-auktion kommer i fint selskab

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Til december starter anden runde af auktionen af prins Henriks samling. Nu i selskab med danske værker.

Snart bliver det igen muligt at byde på genstande fra prins Henriks samling af asiatisk og afrikansk kunsthåndværk.

Der var stor interesse for prinsens samling, da der i august var første auktion på cirka 3000 genstande.

Alle genstande blev solgt - men der er stadig en del genstande, der mangler at komme under hammeren.

Derfor bliver der afholdt endnu en auktion den 2. december. Men denne gang bliver auktionen en smule anderledes.

Det fortæller Alexa Bruun Rasmussen, der er direktør i Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

- Samling bliver vist i et eftersyn, hvor der også er danske designmøbler og malerier.

- Prins Henriks Samling får sin egen auktion og katalog, men kommer i fint selskab med andre værker, når den bliver præsenteret som en del af vores internationale juleauktion, siger hun.

Cirka 1200 genstande fra prins Henriks samling vil kunne opleves med blandt andet værker af Vilhelm Hammershøi, et kongeligt dansk rokoko chatol og et tidligt unika-møblement af arkitekten Kaare Klint.

Gik man glip af første auktion, vil der stadig være god mulighed for at opleve prins Henriks samling, fastslår Alexa Bruun Rasmussen.

- Man får absolut en lige så stor glæde og fornemmelse af, hvad der har haft prinsens interesse på anden auktion.

- Det er imponerende, så stor den her samling er, og selv om vi nu afholder endnu en auktion, så er der stadig rigtig mange ting, der skal på auktion, siger hun.

Fra den 21. til 25. november vil der være eftersyn med genstandene i både prins Henriks samling og de andre værker.

I eftersynsperioden er det muligt at se tingene an, før man byder på dem.

Selve auktionen foregår den 2. december i Bredgade i København. Og Alexa Bruun Rasmussen oplyser, at der vil være endnu en auktion med Prins Henriks samling i begyndelsen af det nye år.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Esbjerg

Palle og de udstoppede fugle

Leder For abonnenter

Stor ståhej for ingen krænkelse

Det er fastelavnstid og dermed højsæson for det at klæde sig ud, og hvis du tror, at det er sjov og ballade, har du sovet i timen. Udklædning tager man ikke let på i dag. Der er vildt mange hensyn, der skal tages. En god udklædning skal ikke bare være flot, sjov, vellignende eller godt tænkt. Den skal være politisk korrekt. Ve dig, hvis du begår en fejl. TV2-vært Mette Helena Rasmussen, mest kendt fra programmet Nybyggerne, tog et muslimsk tørklæde på og lagde et billede af sig selv på Instagram. Klar til fest. Så stod hun ellers for skud. Som var hun selve tønden til en fastelavnsfest, haglede slagene ned over hende. Hun blev kaldt racist. Hun blev kaldt dum. Hun skyndte sig at undskylde. Det er den typiske reaktion i sådanne sager. En hurtig undskyldning. Det var også sådan Canadas premierminister, Justin Trudeau, i efteråret, krisehåndterede, da et gammelt billede fra en udklædningsfest i 2001 dukkede op. Det viste ham som Aladdin med ansigtet malet brunt. Undskyld. Undskyld. At man tyr til undskyldning og tilbagetog, når uvejret rejser sig, er forståeligt. Kritikken er ofte overvældende, og stemplet Racist er voldsomt. Det ville dog være befriende om nogen turde møde larmen med et: Ti dog stille. Det er så uhyre let at blive krænket, og mange lever tilsyneladende deres digitale liv i en evig på jagt på sager, der kan stimulere raseriet, og det var lige præcis en sådan gruppe tapre netsoldater, som for i flint i kommentarsporet, da Mette Helena Rasmussen havde lagt sit billede på nettet. Programmet ”Kulturen på P1” undersøgte sagen, talte med en række muslimske kvinder – ikke en var provokeret eller krænket. Alle var derimod forbløffede over hele affæren. Det vil tynde så dejligt ud i krænkelsesdebatterne, hvis vi hver især nøjes med at blive krænket på egne vegne. Føler vi os alligevel draget til at tage en minoritet i forsvar, det behov kan opstå, vil det klæde engagementet, om vi sikrer os, at vores hjælp og indsats faktisk er efterspurgt af dem, vi har tænkt os at agere talsmænd for. Og er den ikke det: Så ti dog stille.

Annonce