Sjølund: Design- & Idrætsefterskolen Skamling i Sjølund har i anledning af 100 året for Genforeningen indviet en større bronzeportal skabt af Kolding-kunstneren Mogens Leander.
I udformningen af bronzeportalen indgår blandt andet fortolkninger af tre af skolens vigtige grundpiller - nemlig mangfoldighed, læring og dannelse.
- I anledningen af 100 året for genforeningen har vi fået kunstner Mogens Leander til at lave denne smukke portal i bronze på en massiv egetræsstøtte. På portalen er nogle af skolens værdier og forskellige symboler, der henføres til det historiske og et kik ind i fremtiden, indgraveret. Dette er vores første egentlige kunstværk, fortæller skolens forstander, Jan Laugesen.
Mogens Leander har gennem en årrække arbejdet med begrebet portaler. De støbes i bronze og er inspireret af de rester af 2000 år gamle græske og romerske bygningsværker, der trods tidens tand stadig står som markante monumenter fra fortiden.