Annonce
Kolding

Det er træls: Kolding Kirkegårde døjer dagligt med at samle hundelort op

- Kirkegårdene er et besøg værd. De står jo lige nu og blomstrer, så der er så meget at kigge på, og vores kirkegårde er smukke på hver sin måde. Derfor er det heller ikke vores mål, at folk ikke skal komme – tværtimod. Men vi skal hjælpe hinanden med at passe på dem, siger kirkegårdsleder Marie Vedel-Rieper. Arkivfoto: John Randeris
Efter en lang periode, hvor problemet har været mindre, er kirkegårdsgartnerne i Kolding igen ved at være trætte af at samle hundelort op. Problemet er størst på Den Gamle Kirkegård. Kirkegårdsleder ærgrer sig, for hun er glad for, at folk bruger kirkegårdene som grønne parker.

Kolding: De ansatte ved Kolding Kirkegårde er ved at være trætte af, at de dagligt skal døje med at samle hundelort op. Efter en lang periode, hvor problemet har været mindre, er det nu vokset så meget, at kirkegårdsleder Marie Vedel-Rieper går ud offentligt og beder om en fælles forståelse af, at man passer på kirkegårdene, når man kommer der.

- Vi kan ikke løbe stærkt nok på de mest indlysende steder for at rydde op efter hunde. Og det er som om, at lige meget hvad vi gør, så kan vi ikke holde det nede, siger Marie Vedel-Rieper, der fortæller, at man ellers har stillet mange skraldespande op på kirkegårdene, så hundeluftere ikke skal gå langt for at komme af med posen med hundelort.

- Alligevel fortæller personalet, at der ligger afføring selv ind over gravstene. Jeg tror, der er hundeejere, som godt kan lide, at hunden for lov at løbe løs, men så har man ikke helt kontrol med, hvad der foregår, siger kirkegårdslederen.

Hun kan ikke forklare, præcis hvorfor problemet igen har vokset sig stort. Men det er der.

Kirkegårdslederen føjer til, at helt generelt er hundeluftere mere end velkomne. Både fordi kirkegårdene har en vigtig funktion som grønne anlæg i byen, og fordi hundene måske er med for at besøge en afdød, der var en stor hundeven.

Annonce

Ordensregler

  • På Kolding Kirkegårde skal man vise følgende hensyn:
  • Undlad færdsel udenfor gangene
  • Mindreårige børn ledsages af voksne
  • Undgå støjende adfærd
  • Undlad berøring af andres beplantninger m.m.
  • Parkering er henvist til de indrettede p-pladser
  • Hunde skal føres i snor og deres efterladenskaber skal straks fjernes
  • Bilkørsel er kun tilladt efter aftale med Kolding Kirkegårde.
  • Overtrædelse af ovennævnte bestemmelser kan medføre politianmeldelse og erstatningskrav.

Hunde i snor

Generelt skal hundene være i snor på kirkegårdene, hvilket man også kan læse sig til på skilte og i ordensreglementet for kirkegårdene, men Marie Vedel-Rieper synes godt, at man må bruge engen ved Sdr. Kirkegård til eksempelvis at lave øvelser med sin hund.

- Det er ikke uforeneligt med, at der ligger en kirkegård. Men man skal selvfølgelig have så meget styr på hunden, at den ikke løber ind over gravstederne. Det er ikke en hundelufterpark, men det er et grønt område, som man godt kan bruge, siger hun.

Sidste gang, Kolding Kirkegårde berettede om problemet, var i foråret 2017. Da fortalte gartner Sven Henningsen om, hvor træls det er, når gartnerne ikke opdager hundelortene, men træder i dem eller ved et uheld tager fat om dem med hænderne, når de er ved at luge.

- Jeg bliver jo sur. Det er klamt nok at tage fat i dem, men lugten, der kommer bagefter, er virkelig også ulækker, sagde Sven Henningsen dengang til avisen.

Kirkegårde for de levende

Det ærgrer Marie Vedel-Rieper, at problemet er kommet tilbage efter nogle år, hvor niveauet har været mindre. Bestyrelsen hos Kolding Kirkegård er nemlig stor fortaler for, at koldingenserne bruger kirkegårdene som grønne byrum, og derfor burde man ikke gå og bekymre sig om hundelort på skoene, når man går tur mellem gravsteder.

- Vores kirkegårde er dejlige grønne byrum, som bestyrelsen gerne ser benyttet. Som del af sorgbearbejdningen er det vigtigt, at man kan komme her og føle sig tryg og glade for at komme, siger Marie Vedel-Rieper.

- Det er også vigtigt for os levende, at kirkegårdene er en del af vores liv, så det ikke kun er det sidste sted, vi kommer. Det er et sted, hvor vi mindes historien, gode mennesker vi har kendt, og vi skal bruge kirkegårdene med respekt og ære for, at vi selv er en del af Kolding bys historie, siger hun.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce