Annonce
Sport

Energy-direktør freder træner: - Vi panikker ikke

Mark Pederson er på trods af spillemæssig modgang stadig træner i Energy i fremtiden, slår klubbens direktør fast. Foto: Chresten Bergh

Esbjerg Energy har 18 point efter 16 kampe og skal i øjeblikket spejde langt efter de medaljer, som er klubbens målsætning. Der kommer dog ikke til at blive ændret på trænerkonstellationen, forsikrer klubbens direktør. - Vi panikker ikke, siger han.

Rettelse: Det fremgik tidligere af artiklen, at Esbjerg Energy skulle have 16 point efter 18 kampe. Det var ikke korrekt, men lige omvendt. Esbjerg Energy havde 18 point efter 16 kampe. JydskeVestkysten beklager fejlen.

Krise: Selvom resultaterne i øjeblikket udebliver i Esbjerg Energy, bliver der ikke pillet ved trænerteamet bestående af cheftræner Mark Pederson og assistenttræner Thor Dresler.

Det slår klubbens direktør, Peder Krogsgaard, fast.

- Vi kender vores situation, men vi panikker ikke. Vi går ikke ud og laver nogle vanvittige ting på en kort bane. Vi er nødt til at tro på det koncept, vi har. Vi må ikke ryste på hånden. Vi skal huske på, at der stadig er størstedelen af sæsonen tilbage.

- Det trænerteam, som vi har, har 100 procent vores opbakning. Vi har præsteret næsten hvert eneste år under Mark Pederson, så man må sige, at det sportslige hold har leveret. Vi har tillid til og tro på, at Mark (Pederson, red.) og Thor (Dresler, red.) leverer, for det har de fortjent. De sportslige resultater taler for sig selv, også selvom det kommer til at gå lidt skævt. Vi har tiltro til det andet, indtil det modsatte er bevist. I sport har man held, og dem, der træner og opsøger det, de når længere. Så længe Mark og Thor er rolige på hånden, så er vi også, siger direktøren.

Annonce

Middelmådigheden sejrer mange steder, men den sejrer ikke her.

Peder Krogsgaard, direktør i Esbjerg Energy

Optakt

Ishockey, ligaen

Fredag 19.30: SønderjyskE - Esbjerg Energy

Vises på: TV2 Sport

JV tipper: 4-2

Medaljer er målet

Og selvom den aktuelle position i tabellen er nummer tre fra bunden, så ændrer det ikke ved vestjydernes målsætning. Der skal metal på bordet.

- Vi kigger ikke i vores dagligdag på, hvor vi ligger henne i tabellen, og vi agerer og reagerer ikke efter resultaterne. At vi taber hjemme til Hvidovre, ændrer ikke på, hvordan vi arbejder her på kontoret. Jeg er selvfølgelig vidende om, at vores placering ikke er en elskværdig situation, men vi ændrer ikke på og tror stadig på, at vores koncept og plan er den rette. Vores målsætning er stadig den samme, som den var ved starten, som vi i øvrigt også med rette kan tillade os at bryste os en lille smule med, da vi nu de sidste fire år har leveret én sølvmedalje, to guldmedaljer og en syvende kamp i semifinalen sidste år. Vores målsætning er medaljer. Middelmådigheden sejrer mange steder, men den sejrer ikke her, slår Peder Krogsgaard fast.

Fredag venter endnu en udfordring - og en mulighed for at vende bøtten - når Esbjerg Energy drager til Vojens til en duel med ærkerivalerne fra SønderjyskE.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce