Annonce
Sport

Estavana Polman og Team Esbjerg fortsætter parløbet

Estavana Polman spiller lige nu noget af det meste i hele karrieren. Det mener Team Esbjerg-cheftræner Jesper Jensen, der naturligvis er rigtig godt tilfreds med stjernens kontraktforlængelse. Foto: John Randeris

Den hollandske stjernespiller spiller også i Team Esbjerg-trøjen i den kommende sæson. Sæson 2019-20 bliver Polmans syvende i Team Esbjerg. - Jeg har valgt med hjertet, siger hun.

Det er lige som et ægteskab.

Når begge parter er yderst tilfredse, er der vel ingen grund til at ændre på tingene?

Det har i en lang årrække været holdningen hos både Estavana Polman og Team Esbjerg - og sådan forholder det sig stadigvæk.

Derfor fortsætter parterne også samarbejdet i den kommende sæson, og Polman, der har gjort det rigtig godt i denne sæson og derfor også har haft en del andre kontraktmuligheder, fortæller, at hun har valgt med hjertet.

- Vi har store mål i Team Esbjerg. Det tiltaler mig. Jeg føler på ingen måde, at jeg er færdig med Team Esbjerg, og derfor er jeg meget glad for, at vi er blevet enige om en ny aftale, siger hun.

- Jeg har sagt det mange gange tidligere, men jeg har det virkelig godt i klubben og i byen. Og min familie er også glad for at være her, så det her er den rigtige beslutning for mig og for os.

Estavana Polman går ind til sæson nummer syv i Team Esbjerg, og hun er derfor den spiller på holdet, som har været i klubben i suveræn længst tid.

- Det havde jeg ikke forventet, da jeg kom til byen, men vi har klaret os bedre og bedre, og kemien har bare været der hele tiden. Selvfølgelig har jeg da tænkt på, om det måske var tid til at prøve noget andet, men jeg har virkelig mærket efter i de seneste uger, så nu er jeg glad for, at det hele er på plads, og jeg kan have 100 procent fokus på håndbolden, siger hun.

Og måske bliver du i Team Esbjerg resten af din karriere?

- Ha, ha. Det aner jeg virkelig ikke. Jeg er kun 26 år, så der kan ske så meget. Men jeg er glad, og jeg har det godt. Det er det vigtigste for mig.

Annonce

EHF Cup-lodtrækning

Tirsdag kl. 11.00 er der lodtrækning til kvartfinalerne i EHF Cuppen. Team Esbjerg, der vandt deres gruppe, skal møde en toer fra en af de andre grupper. Team Esbjergs modstander bliver enten Nykøbing Falster, Herning-Ikast eller russiske Kuban Krasnodar. Kampene spilles i de to første weekender af marts. Team Esbjerg indleder på udebane.

Så er underskriften sat på en ny etårig kontrakt. Estavana Polman ses her sammen med klubejerne Bjarne Pedersen, til højre, og Kurt Skov.

Fantastisk spiller

Cheftræner Jesper Jensen er naturligvis meget tilfreds med, at det nu er lykkedes at lave en ny aftale med Estavana Polman.

- Både på og udenfor banen er hun ekstrem vigtig for os. Hun er en del af klubbens dna, og hun spiller fantastisk lige nu, og min klare vurdering er, at hun vel aldrig har været bedre. Hun spiller i hvert fald på mindst samme niveau, som da hun var med til at gøre Team Esbjerg til mester i sæsonen 2015-16.

- "Essie" er blevet meget mere moden i sit spil, hun laver ikke ret mange fejl, og hun bliver ikke så nemt hylet ud af den, og så er hun jo i det hele taget bare en fantastisk spiller, roser Jesper Jensen.

- Kan vi lige få bygget to-tre kilo mere muskelmasse på hende, bliver hun endnu sværere at håndtere for modstanderen.

Træneren satser på, at kontraktforlængelsen kan være med til at sætte yderligere skred i tingene omkring spilleraftaler til den kommende sæson.

- Der sker mange ting lige nu, men den her var vigtig at få på plads. Mange spillere går i øjeblikket og overvejer, hvad de skal, men nu får vi i hvert fald sendt et stærkt signal, mener Jesper Jensen, der fortæller, at klubben også arbejder intenst på at tilknytte en afløser for Sandra Toft og en ekstra bagspiller.

Også bestyrelsesformand Bjarne Pedersen udtrykker stor tilfredshed med Polman-forlængelsen.

- Det har været meget vigtigt for os. "Essie" er en spiller, som vi sætter rigtig stor pris på. Hun er dygtig, hun er populær, og hun er bare en stor del af Team Esbjerg.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce