Annonce
EfB

EfB i endnu en nedtur: Ti år med store bølgeskvulp 

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

EfB rykkede søndag ud af Superligaen efter 1-2-nederlag ude mod Hobro.

Annonce

EfB er i næste sæson en 1.-divisionsklub igen.

Bliv her klogere på klubbens op- og nedture igennem de sidste ti år:

* 2010/11: Rykker ud af Superligaen.

På sidste spilledag rykker EfB ud af Superligaen sammen med Randers FC, efter at de to klubber spiller 2-2 i sidste spillerunde. Det er dermed enden på ti sæsoner i træk i landets bedste række for vestjyderne.

* 2011/12: Vinder 1. division.

Uden problemer fører Jess Thorup et talentfuldt Esbjerg-hold tilbage i Superligaen.

* 2012/13: Pokalvinder.

For tredje gang i klubbens historie - og første gang i 37 år - vinder EfB pokaltitlen. Klubben imponerer også i Superligaen, hvor oprykkerne slutter som nummer fire. Martin Braithwaite sendes til Toulouse som det første store salg fra et talentfuld kuld.

* 2013/14: Europæisk eventyr.

Under klubbens nye cheftræner, Niels Frederiksen, opnår EfB stor europæisk succes. Klubben kvalificerer sig først til gruppespillet og siden 16.-delsfinalerne i Europa League. Brødrene Peter og Jakob Ankersen sælges, ligesom forsvarsklippen Eddi Gomes og topscorer Martin Pusic også bliver pæne millionsalg.

* 2014/15: Flirter med nedrykning.

Efter den flotte europæiske sæson ender EfB med en europæisk fiasko og ryger ud i Europa League-kvalifikationen til Ruch Chorzow fra Polen. I Superligaen når EfB at flirte med nedrykning, men klarer frisag.

* 2015/16: Trænerkabale begynder.

Kort inde i den nye sæson ryger Niels Frederiksen på porten. Michael "Mex" Pedersen får ansvaret midlertidigt, inden Jonas Dal forlader konkurrenten Hobro og tager over. EfB slutter som nummer 11, men på grund af en forestående udvidelse til 14 hold, rykker kun et hold ud af Superligaen, og EfB slipper med skrækken.

* 2016/17: Flere fyringer og nedrykning.

Få dage inden sæsonstart smides Jonas Dal på porten. Rutinerede Colin Todd kommer ind, men resultaterne udebliver. Todd droppes før jul og erstattes af Lars Lungi Sørensen, men klubmanden kan ikke redde et EfB-hold fuld af eksotiske lejespillere. EfB rykker ud efter playoffnederlag til AC Horsens.

* 2017/18: Oprykning til Superligaen.

Hollænderen John Lammers fører EfB tilbage i Superligaen via en samlet playoffsejr over Silkeborg.

* 2018/19: Bronzemedaljer.

I den afsluttende del af sæsonen går alle marginaler med EfB. Klubben kommer på mærkværdig vis i mesterskabsslutspillet efter en fatal målmandsbrøler fra Vejles Thomas Hagelskjær. Esbjergenserne tøjler rækkens bedste hold, og for første gang i 15 år vinder klubben bronze.

* 2019/20: Elevatoren kører ned igen.

Hvedebrødsdagene er ovre. EfB ryger hurtigt ud af Europa uden at score mod Shakhtyor Soligorsk fra Hviderusland. I Superligaen går det også trægt, og John Lammers smides på porten. Claus Nørgaard overtager roret midlertidigt, inden Lars Olsen hives ind til sit første klubjob i ni år. EM-helten får ikke succes, og spillertruppen mister tilliden til træneren, som trækker sig. Vikaren Troels Bech formår ikke at redde vestjyderne, der igen må ned i 1. division.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
EfB

Kommentar: Nyttige øretæver til EfB

Annonce