Annonce
Trekantområdet

Fredericia Esport tabte til AGF: Målet er at komme i slutspillet

Den nye forening Fredericia Esport er kommet godt fra start. Foreningen har to elitehold og deltog for nylig i landets største LAN party i Messe C. Arkivfoto: Søren E. Alwan

Fredericia: Mandag aften blev det til et nederlag for Fredericia Esports elitehold Fortress i Powerligaen i computerspillet Counter Strike. Her mødte de topholdet AGF og tabte 10-16.

Det er dog bestemt ikke et dårligt resultat, understreger formand for Fredericia Esport Peter Beck.

- Det er et rigtig godt resultat mod et tophold som AGF. Det er første gang, vores hold spiller sammen, så det svarer til, FC Fredericia spiller 2-3 mod FCK. Nu skal vi bare fortsætte og bevare stillingen. Målet er at komme blandt de fire i slutspillet, fortæller han.

Annonce

Sammensat hold

Det var holdets debut i Powerligaen. Fredericia Esports trænertrup har sammen med træner Lasse Hansen fra holdet ImmuNE fra Lolland sammensat holdet til Fortress af unge og modne spillere.

- Lige nu ville vi gerne sammensætte et hold med erfaring. Vi har arbejdet på det siden april. Vi tror på, vi har sammensat et hold, der kan komme i toppen af ligaen, forklarer Peter Beck.

Fortress søger i øjeblikket en hovedsponsor.

- Vi er ret åbne, fordi vi er nye, og vi er heller ikke dyre. For 30-50.000 kroner vil vi kunne transportere holdet rundt til turneringer i landet i år, fortæller han.

Peter Beck er allerede i kontakt med virksomheder, som gerne vil gå ind som investorer, men eftersom Fredericia Esport er en forening, kan man ikke tage imod investorer, fordi det ville kræve, man omdanner foreningen til en virksomhed. Det er Fredericia Esport på nuværende tidspunkt ikke interesserede i. Derfor forsøger man i stedet at gå vejen med at finde en hovedsponsor.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

FestiValhal: Stor, større, konkurs?

Det kan godt være, at der nu er dem, som hævder; Hvad sagde jeg? Der er – i tråde på de sociale medier – allerede dem, der mener, at sådan måtte det jo gå! Alt sammen kan det passende høre ind under kategorien: Set i bagklogskabens ulideligt klare lys. Som en falleret byggematador engang udtrykte sig. JydskeVestkysten kunne tidligere på ugen bringe nyheden om, at Skifteretten i Esbjerg har indledt en konkurssag mod Thomas Klintrup, som kendes som manden bag den store musikevent; FestiValhal. Der er, og der vil også fremover være rigtig mange meninger omkring dette musikalske arrangement tæt ved friluftsscenen og Valhal i Jels. Konkurssagen er en trist nyhed. Men det er nu engang sædvanligvis den, der bestiller musikken, som også skal sørge for betalingen. Anderledes kan det ikke være. Men uanset, hvordan sagen ellers vendes og drejes, så står det ikke rigtig til diskussion, at FestiValhal vitterlig fik Jels på kortet. Alting starter som oftest i det små, og sådan var det også med denne festival tilbage i sommeren 2016, hvor der var lidt langt mellem gæsterne. Men som årene gik, så fik musikentusiaster fra nær og fjern mere og mere interesse for det musikalske arrangement. Særligt i 2018 og igen tilbage i maj i år var der fyldt rigtig godt op. I år havde FestiValhal så vokseværk, da en ny scene blev etableret umiddelbart syd for Valhal. Dermed var det en festival med to udendørs scener og en enkelt indendørs, og programmet blev samtidig afviklet over to dage. FestiValhal fortsatte dermed sin vækst. Selv om vækst som oftest betragtes som noget positivt, så ved ikke så få erhvervsfolk, at balancen mellem vækst og resultatet på regnskabets bundlinje kan være en rigtig farlig linedans. Denne balance har også været svær for Thomas Klintrup og hans stab. Økonomien holdt ikke, og i dag står flere samarbejdspartnere tilbage som kreditorer med tilgodehavender. Klintrups iværksættertrang, hans ihærdighed og også visioner for koncert-arrangementet kan ingen fornægte. Han så en mulighed for at udnytte de perfekte omgivelser ved friluftsscenen og søen i Jels. Og Klintrup kæmpede og forsøgte til det sidste med det yderste af neglene at holde fast i sit projekt. For år tilbage var det nærmest en fast tradition med både sommerfest og en open airkoncert på friluftsscenen, men da Jels Idrætsforening tilbage i 2008 brænder fingrene og må indkassere et stort underskud på en ellers forrygende Gnags-koncert, så trækker foreningens festudvalg følehornene til sig. Så blev der stille på friluftsscenen - altså lige med undtagelse af vikingernes huseren hver eneste sommer. Thomas Klintrup var manden, som fik brudt stilheden, når det gælder koncerter. Nu tyder alt på, at den igangværende konkurssag gør en ende på FestiValhal. Trist for i særdeleshed personen Thomas Klintrup og hans nærmeste – men også gevaldigt ærgerligt for Jels. Byen og også Vejen Kommune er blevet et kulturelt arrangement fattigere. Gad vide om der sidder nogen rundt omkring i Jels, som tænker den tanke, at de sidste fire års arrangementer har skabt et fundament for en festival. Noget at bygge videre på … GOD 2. SØNDAG i advent

Annonce