Aabenraa: Mike Andersen, Marc Ahrens og Casper Lübke luftede for en lille uges tid tiden deres frustration. De tre 15-årige knægte forstod ikke, hvorfor de skulle blive ved med at gå i skole og udsætte sig selv og deres familier for ekstra smittefare, når de - selv om de går i specialcentret på Kongehøjskolen - godt kunne undervises hjemme.
Nu er der så kommet nye retningslinjer for undervisningen af elever på specialskoler og i specialklasser. Her åbnes der mulighed for, at eleverne kan undervises hjemme, uden det som hidtil giver ulovligt fravær.
Det kommer dog ikke til at ændre på, at Mike, Marc og Casper hver morgen skal møde ind på Tøndervej sammen med stort set alle de øvrige knap 70 elever i specialcentret.
- Det er rigtigt, at de nye retningslinjer giver nogle muligheder, men ikke de muligheder, vi efterlyste, forklarer skoleleder Vibeke Domar og uddyber:
- Sådan som vi læser den ny vejledning, er det kun, hvis eleverne ikke er velfungerende på skolen, at man kan give dem hjemmeundervisning.
Kontakt til minister
På Kongehøjskolen mener man derfor fortsat, at der er et hul i retningslinjerne for de elever, der gerne vil - og kan - følge statsminister Mette Frederiksens opfordring til at udvise samfundssind ved at blive hjemme.
- På baggrund af den dialog, jeg har haft med de unge, har vi taget kontakt til vores socialminister (Astrid Krag, red.), og ministeriet har meldt tilbage, at vi vil blive kontaktet i løbet af ugen. Jeg synes jo, det er fint at få dem til at tænke over, om de retningslinjer, de har sat op, har den tiltænkte effekt, eller der er nogle skjulte sider, siger Vibeke Domar, der er klar over, at de sønderjyske elevers opråb nok ikke flytter noget.
- Men det er vigtigt, at vores elever ser, at det - også selv om det måske ikke ændrer noget - kan lade sig gøre at få sin stemme hørt. At man har lov til at sige "hov, hov, hvad er det her nu for noget". Det er jo et vigtigt formål med folkeskolen: At vi opdrager eleverne til at agere og forholde sig til vores demokrati og de muligheder, det giver.
De nye retningslinjer
Det er i de nye retningslinjer skrevet ind, at elever i specialcentre kan modtage hjemmeundervisning under særlige forhold.
Det gælder eksempelvis elever, der er hjemsendt med symptomer på covid-19, som afventer testsvar, er vurderet som nær kontakt eller hvor særlige forhold betyder, at det bedste for barnet er at modtage undervisning hjemmefra. Det kan være, hvis eleven har svært ved at gå i skole i den nuværende situation.
Vibeke Domar, leder KongehøjskolenJeg synes, det er fint at få dem til at tænke over, om de retningslinjer, de har sat op, har den tiltænkte effekt.