Annonce
Tarm

Høje hæle og habitter: Dejbjerglund blev EU for en dag

Politikerne skulle forsøge at lave aftaler, der skal være med til at løse klimaproblemet. Pressefoto.

Dejbjerg: Et virvar af slips, høje hæle og skjorter blendede sammen fredag, da 9. klasserne på Dejbjerglund Efterskole legede EU-politikere, presse, lobbyister og eksperter for en dag. Klimaforandringer var på dagsordenen, og sammen skulle de europæiske ledere finde gode aftaler.

- EU er på mange måder særligt aktuelt for vores elever - ja for alle unge i virkeligheden. De grænseoverskridende problemer bliver næppe færre med tiden, og derfor er det vigtigt, at eleverne får indsigt i den helt store institution, hvad det angår. Alene kan Danmark intet gøre, siger lærer Sigurd Have i en pressemeddelelse.

Dagen var bygget op som et spil i tre sessioner. I løbet af de tre etaper kom eleverne på skift i rampelyset. Interesseorganisationerne skulle påvirke beslutningstagerne, pressen skulle agere vagthund, eksperterne skulle fodre alle med fakta, og politikerne skulle træffe kvalificerede beslutninger.

Annonce
Lobbyisterne skulle forsøge at påvirke politikere og presse, så de kunne være med til at sætte dagsordenen. Pressefoto.

Fanget af opgaven

Mens eleverne fik indsigt i EU's tunge beslutningsprocesser, blev det klart for de unge mennesker, at EU ikke bare er et beslutningsapparat.

- Det var sjovt at opleve, hvordan vi som presse var med til at sætte dagsordenen, ligesom det var tydeligt, at lobbyisterne ville skubbe vores artikler i én særlig retning, siger Mads Poulsen, som i dagens anledning var klædt i habitbukser, skjorte og laksko - et outfit, der matchede hans rolle som reporter fra avisen Business Europe.

For en af dagens arrangører, Christoffer Koch, der er lærer på efterskolen, var det tydeligt, at elevernes engagement havde fået et nøk.

- Selvom dagen var klart defineret og planlagt, kunne vi hurtigt mærke, at eleverne blev fanget af opgaven. De var medskabere og kunne for så vidt styre EU i den retning, de måtte ønske. Dét motiverede alle eleverne - også dem, vi sjældent ser i undervisningen, siger han i pressemeddelelsen.

EU er en fast del af pensum i samfundsfag, og timingen er ikke tilfældig. I maj skal EU-borgerne til stemmeurnerne og vælge politikere til europaparlamentet. I den forbindelse har Dejbjerglund-eleverne arbejdet indædt med EU.

Lærer Sigurd Have siger: - Eleverne gik på vinterferie med en klar fornemmelse af en af vores tids helt store udfordringer. Vi håber, de forstår, at alle deres beslutninger har betydning - både ved valgurnen og ved skraldespanden. Pressefoto.
Timingen for EU-dagen var ikke tilfældig. I maj skal hele unionen til stemmeurnerne. Pressefoto.
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce