Annonce
Vejen

Hele verden besøgte Vejen for at lege, lytte og lære

Ved konferencen blev der talt om design, interaktion, strategi og meget, meget mere. Programmet bød på flere hundrede indslag, som alle havde noget med rollespil at gøre. Her ses en paneldebat. Foto: Chresten Bergh

Vejen Idrætscenter var i weekenden vært ved en stor, international konference om rollespil. 600-700 gæster fra 29 forskellige lande deltog.

VEJEN: Der var i den grad dømt internationale tilstande i Vejen Idrætscenter i den forgangne weekend. Centret lagde nemlig for første gang nogensinde lokaler til en stor, international konference om rollespil, arrangeret af den landsdækkende rollespilsforening Bifrost.

600-700 gæster fra 29 forskellige lande lod sig indlogere på blandt andet vandrehjemmet, sportshotellet og Grønvangskolen, og de deltog i perioden fra fredag eftermiddag til mandag morgen i et væld af foredrag, workshops og spontane fester - både med og uden udklædning.

I svømmehallen blev der drukket kolde drinks og leget lege i bassinerne. Saunaerne var fyldt til bristepunktet, og i aulaen blev der spillet forskellige brætspil.

Overalt blev der kommunikeret på engelsk, og at dømme ud fra påklædning, frisurer og menneskelig attitude var det en event med plads til flammende engagement og stor mangfoldighed.

- Det er et kæmpe arrangement for os. Jeg synes, det har været en super god proces at stable konferencen på benene. Arrangørerne har fuldstændig styr på det, og deltagerne er gode til at rydde op efter sig, lød det både lørdag aften og søndag eftermiddag fra idrætscentrets direktør Jakob Sander, som gik rundt og iagttog det hele.

Annonce

Sidder jeg i styregruppen næste gang, vi skal arrangere en rollespilskonference i Danmark, vil jeg helt klart foreslå, at vi holder arrangementet i Vejen Idrætscenter igen.

Søren Ebbehøj, rollespils-entusiast & medarrangør

Rollespils-foreningen

Foreningen Bifrost, der stod bag konferencen i VIC, har til formål at gøre børn og unge til hele, kreative og sociale individer.Foreningen giver børn og unge en forståelse for andre mennesker og kulturer gennem styrkelse af deres empati, refleksion og indlevelse. Foreningen bruger rollespil som metode, og der spilles rollespil i alle foreningens over 55 danske lokalafdelinger.

Når man spiller rollespil, forestiller man sig, at man er en anden person i en historie, der kan foregå i fantasien.

Et rollespil adskiller sig fra skuespil ved, at det ofte ikke opføres for tilskuere.

Rollespillet har desuden ofte et meget stort element af improvisation over sig.

Medarrangør Søren Ebbehøj fortæller i artiklen om rollespil, der har gjort et meget stort indtryk på ham. Foto: Chresten Bergh

Kommer måske igen

Søren Ebbehøj fra København sidder med i styregruppen bag arrangementet. Også han er begejstret.

- Konferencen går på skift mellem fire nordiske lande og blev allerførste gang afviklet i Norge i 1997. Sidste gang, konferencen blev holdt i Danmark, blev den afviklet i Ringe. Jeg kan ikke helt huske, hvordan vi i styregruppen fik øje på Vejen, men det er helt vildt godt at være her. Stedet er meget åbent over for de unge og over for det brede rollespilsmiljø, der er repræsenteret. Sidder jeg i styregruppen næste gang, vi skal arrangere en rollespilskonference i Danmark, vil jeg helt klart foreslå, at vi holder arrangementet i Vejen Idrætscenter igen, lød det fra ham.

Under konferencen blev dennne bog om rollespil præsenteret og udgivet. Den har 60 forfattere, som bor i ti forskellige lande. Foto: Chresten Bergh

Når voksne leger

Rollespils-konferencen havde temaet: "Enter the playground".

På dansk betyder det: "Gå i gang med at lege", og alt blev da også afviklet, så der var plads til leg. En bar blev for eksempel forvandlet til en borg. Lørdag aften afviklede man et stort drag show, og ind imellem de muntre indslag blev der brugt tid på at gå i dybden med både rollespils-design, interaktion og strategi.

Flere forskere deltog i konferencen og gav deres bud på, hvordan man kan bruge rollespil i undervisningssammenhæng, og hvordan også autister kan have gavn af at spille med.

Ifølge Søren Ebbehøj er der da også masser af personlige oplevelser at hente, hvis man giver sig i kast med at spille rollespil.

- Rollespil er i bund og grund voksne, der leger, udforsker ting sammen og bliver klogere i en legende og interaktiv atmosfære, fortæller han og tilføjer:

- Man kan lære utroligt meget ved at "gå et par kilometer i andres sko". For eksempel husker jeg tydeligt, hvordan det var at være med i et rollespil om homoseksualiteten i USA, da AIDS-epidemien brød ud, og hvordan det var at spille med i et rollespil om konflikten mellem Israel og Palæstina. Jeg lærte virkelig meget ved at leve mig totalt ind i de roller, jeg fik, og jeg føler, at jeg efterfølgende har fået en meget større forståelse for disse konflikter.

At weekendens rollespils-konference i Vejen Idrætscenter var både stor og international, blev for alvor slået fast, da en bog om rollespil blev udgivet og præsenteret i forbindelse med arrangementet.

Bogen er skrevet af 60 forfattere, bosat i ti forskellige lande, og den sammenfatter al den viden, der indtil nu er skabt omkring rollespil.

I pauserne blev der spillet masser af brætspil. Her er der gang i et spil om terror på planetten Mars. På billedet ses Søren Svarrer fra Esbjerg omgivet af (til venstre i billedet) Lasse Hempel fra København og forrest Jonas Kerring fra Odense. Foto: Chresten Bergh
Annonce
Forsiden netop nu
EfB

Genlæs liveblog: EfB taber 1-3 til FCK

Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce