For tre år siden ved Stafet for Livet fik Red Barnet pokalen for det bedste sociale engagement. Martin på 13 år vil have stafet-pokalen med hjem i år.
HADERSLEV: For tre år siden gik den nu 13-årige Martin Brandt Tarp op på den store scene ved Stafet for Livet i Haderslev for på vegne af Red Barnet i Haderslev at modtage pokalen for det bedste sociale engagement.
Lige nu står Martin med den skinnende pokal i hånden - og øjne, der lyser lige så meget. Målet er nemlig klart: Martin vil have pokalen med hjem fra dette års Stafet for Livet i Haderslev - for flest runder. Lige nu har han gået 13 runder, så der er stadig lidt at se til.
- Men sidste år gik jeg 46 runder, så jeg tror på det, siger han, inden han igen iler afsted ud på de mudrede stier.
Der er 66 deltagere på Red Barnets hold i år - 18 er børn, oplyser Søren Nielsen, der er formand for Red Barnets oplevelsesgruppe i Haderslev - og næstformand for den lokale Red Barnet.
Med fra starten
For femte gang - fra starten - har Red Barnet været en del af Stafet for Livet.
- Det er jo også en måde at få oplevelser på, og det giver socialt sammenhold at være med her, siger Søren Nielsen, der forklarer, at oplevelsesgruppen i Haderslev henvender sig til udsatte familier og børn, der har brug for at få positive oplevelser i deres liv.
25 familier får takket være oplevelsesgruppen mulighed for at deltage i ti forskellige aktivteter om året. Oplevelsesgruppen har netop været i Danfoss Universe, hvor den takket være en gave fra Sophies Kilde kunne give deltagerne en ekstra god oplevelse.
- Der er ingen facitliste. Det er familier, der på den ene eller den anden måde kæmper mod nogle issues, det handler blot om at komme afsted, ud og få nogle oplevelser, forklarer Søren Nielsen.
Selvværd og selvtillid
Kodeordene i de frivilliges arbejde er selvværd og selvtillid. Pokalen, som Martin gerne vil have med hjem igen, har da også fået en særlig betydning.
- Det er blevet en vandrepokal, som vi slår sten, saks og papir om, når vi mødes, så i mellemtiden står den hjemme på værelset hos et barn. Så den har stor betydning for alle, forklarer Søren Nielsen, der forkklarer, at i oplevelsesgruppen er alle børn vindere.
De får derfor også alle en overraskelse, når Stafet for Livet er afsluttet.
En æske med legoklodser kommer hjem til hvert barn.