Ansager: - Kassekreditten er ikke stor nok, erkender Helge Engelbrecht.
Han er lige fyldt 69 år, og coronaen har vendt op og ned på tilværelsen for entertaineren, der først og fremmest har helliget sig sit og konen Inger Maries livsværk, Mariehaven, siden grandprix-karrieren toppede for cirka 20 år siden.
- Sidste år gav et stort underskud. Det var også det år, da vi måtte opgive at drive hotel i Ansager. I år får vi også et underskud, lyder det fra Engelbrecht.
Selskabet bag Mariehaven er personligt ejet og skal ikke offentliggøre regnskab, men Helge Engelbrecht lægger ikke skjul på, at selskabet optager lån i denne tid. Det er derfor, kassekreditten ikke er stor nok i øjeblikket.
Det er de store indtægtsgivende arrangementer, Sommersang i Mariehaven, som nu to år i træk har været aflyst. I stedet holder Engelbrecht åbent flere gange ugentligt i Mariehaven og har på den måde holdt gang i aktiviteten.
- Jeg har ansat halvanden medarbejder mere i år, siger Helge Engelbrecht, som på den måde faktisk har udvidet aktiviteten.
Men den udvidede aktivitet har ikke kunnet ændre på, at der er underskud.
Vi kan ikke stoppe
- Vi kan ikke bare stoppe, siger Helge Engelbrecht, som blandt andet har fået støtte i form af folkeaktier. Derved er der blandt folkeaktionærerne en forventning om, at Mariehaven fortsætter, og det gør den.
Men han lægger ikke skjul på, at der skal tjenes penge i de næste år. De to års underskud skal dækkes ind.
- Du er i en alder, hvor andre hæver deres pensionsopsparing. Hvordan har du med, at du skal afdrage gæld?
- Jeg elsker mit arbejde, og jeg gør det, jeg kan lide, siger Helge Engelbrecht.
- Jeg kan nok ikke hente pengene hjem på to år. Jeg har et godt helbred. Niels Hausgaard tager stadig ud at optræde. Han er 77 år, siger Helge Engelbrecht.
Så på den baggrund er Helge Engelbrecht stadig fuld at gå-på-mod.
Aktuelle nedlukninger
Der er i øjeblikket nedlukninger, men indtil nu har de ikke ramt så hårdt som sidste år.
- Vi har kun måttet aflyse en enkelt julekoncert, siger Helge Engelbrecht, der har sendt personalet hjem - foreløbig til den 17. januar.
Men han er glad for myndighederne, og Mariehaven har søgt og fået penge gennem Kulturministeriet til afholdelse af nogle mindre arrangementer i år.
Men 2022 skal være året, hvor de indtægtsgivende sommersang-arrangementer skal i gang i igen.
- Jeg har flyttet de fire arrangementer fra 2020 til nu 2022, siger Helge Engelbrecht.
Han har også andre indtægter. Har tager ud og spiller med Mariehavens orkester - Neighbours and Friends. Og så tjener han også på at levere dagens morgensang hver dag klokken 09.00 på DK 4.
Helge Engelbrecht, MariehavenJeg kan nok ikke hente pengene hjem på to år. Jeg har et godt helbred. Niels Hausgaard tager stadig ud at optræde. Han er 77 år.