Annonce
KIF Kolding

KIF Kolding ansætter salgschef med SønderjyskE-fortid

Michael Madsen var med fra begyndelsen i SønderjyskE, hvor han var ansat i 10 år. Nu bliver han salgschef i KIF Kolding. Arkivfoto: Søren Gylling
55-årige Michael Madsen er ansat som salgschef i håndboldklubben KIF Kolding. Madsen har erfaring med salg i elitesport fra SønderjyskE og FC Midtjylland.

KIF: Håndboldligaklubben KIF Kolding har ansat en salgschef.

Navnet er Michael Madsen, og det er en mand, der har mange års erfaring med salg af sponsorater i elitesportsklubber.

- Vi har en ny mand med om bord, som i mange år var nede hos SønderjyskE og var med til at starte det op sammen med Klaus Rasmussen (SønderjyskE-direktør, red.). Der har vi fået en god gut ind, som er klar til at give den fuld gas og kun koncentrere sig om det. Jeg glæder mig til at kunne sende ham i byen, siger KIF-direktør Christian Phillip.

55-årige Michael Madsen var tilknyttet SønderjyskE fra 2004 til 2014, hvor han blev hentet til superligarivalerne FC Midtjylland som sponsormanager. Siden har han været daglig leder af Campus Vejen og salgschef hos Trekantens Diamantskæring.

Madsens nye arbejdsplads, KIF Kolding, har gennem hele sæsonen rodet rundt i bunden af ligaen. Den manglende afklaring omkring klubbens ligaeksistens har ifølge direktør Christian Phillip forhindret klubben i at lukke sponsorater. I fredags sikrede KIF sig overlevelse med en sejr over TM Tønder, og dermed er der konkrete sponsoraftaler, der er klar til at blive lukket.

- Vi har i alle ender af skalaen, og vi skal tage fat i alle nu. Mange har konkrete kontrakter liggende, der bare mangler underskrifter. Det er noget, vi kaster os frådende over nu, siger KIF-direktøren.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce