Annonce
Debat

Kolding 2040 - Hvordan ser vores by og kommune ud om knapt 20 år?

Læserbrev: Vi kan ikke spå om fremtiden, men vi kan kigge på, hvordan vi forestiller os, udviklingen bliver. Med omtanke, grundighed og fakta kan vi så forsøge at lave en plan, der rækker ud til fremtiden.

Kolding har længe manglet en overordnet plan frem mod 2040. Konservative vil i løbet af valgkampen præsentere vores bud på en sådan plan, en plan vi kalder C-2040. Denne plan skal række langt ind i tiden og skal betjene fremtidens borgere, også efter vi selv ikke længere har indflydelse på denne.

Kolding har længe manglet en overordnet plan frem mod 2040.

Senest har vi fremlagt vores bud på en inderhavn med inspiration til en kanalby, der fletter området omkring Koldinghus sammen med inderhavnen. Hvordan vil vi gerne have vores by udvikler sig, hvilke uddannelser, virksomheder og kulturtilbud ønsker vi at tiltrække? Hvor mange borgere forventer vi skal bo i Kolding og vores vigtige centerbyer? Hvor mange betaler skat, og hvor mange er på offentlig forsørgelse? Hvor mange ældre, børn og unge er der, hvilke behov har de, og er det de samme behov som i dag?

Annonce

Alle disse spørgsmål er vigtige at have for øje, når vi planlægger for fremtiden. Vi ønsker, at det er borgerne, sammen med fagfolk og politikere, der skal sætte dagsordenen for udviklingen, og ikke som nu, at det er udefrakommende investorer og aktører, der bestemmer udviklingen af Kolding.

Med C-2040 planen i hånden sikrer vi, at vi knytter alt det gode eksisterende i Kolding sammen. Vi undgår hovsa-løsninger og uhensigtsmæssige investeringer. Konservative vil arbejde for en kommune og en by, hvor der er tænkt sammenhænge og nærhed for alle borgere i Kolding.

C-2040 skal turde at stille krav til miljø, turde at udfordre de kortsigtede løsninger, turde at blive upopulær ved at sige tingene som de er og udfordre det bestående hvis det ikke er godt nok.

C-2040, en fremsynet plan for byudvikling, miljø og mennesker.

Annonce
Debat For abonnenter

JydskeVestskysten mener: Radikale må langt om længe sige fra over for ultrarød politik

Danmark

Onsdagens coronatal: Nu er over 74 procent af befolkningen færdigvaccineret

Sydjylland

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Annonce
Annonce
Annonce
Sønderborg

Første spadestik til logistikcenter taget: Nu kan byggeri til 130 millioner gå i gang

Esbjerg For abonnenter

Fængselsdom: 21-årig mand voldtog hash-lammet kvinde to gange efter at have givet hende en stærk joint

Aabenraa

Om et år går det løs: Lokal vognmand skal hente de nye affaldsbeholdere

Aabenraa For abonnenter

Sønderjyder udfordrer myndigheder: Vil have regnvandsbassin i beskyttet område

Sønderborg

Sådan skal Sønderborg blive vildere: Næsten 800.000 kroner til at hjælpe naturen

Kolding For abonnenter

Voldtægtssag skaber utryghed hos beboere i ungdomsboliger: - Jeg føler hele tiden, jeg skal gå og holde øje med, hvem der render rundt her

Debat

På kant: Enten gør vi det i fællesskab - eller også gør vi det ikke

Sydjylland

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Tønder

Butikscenter står snart halvtomt: Kommunen arbejder på femte år videre med at etablere lyskryds i området

Danmark

Hun så sin konto gå i nul, mens hun talte i telefon med svindleren

Team Esbjerg For abonnenter

Hun fik chancen på en uvant position: Tyrkiske Türkoglu og norske Reistad lyste op og sørgede for den forventede sejr

Sønderjyske Fodbold For abonnenter

Islænding sparkede bolde i kassen, anfører efterlod et hullet forsvar, og SønderjyskE var ved at smide stor pokalføring

Team Esbjerg

En glædelig nyhed: Bomstærk Team Esbjerg-profil nærmer sig et comeback

Annonce