Annonce
Kolding

Kom og dans til moderne jazz på Akseltorv

Mathias Heise Quidrillion. PR foto

Kolding: Hele byen inviteres til fællesdans på Akseltorv, når det er kulturnat 23. august. Det er foreningen Jazz6000, der inviterer til folkefest i anledning af sit eget jubilæum.

- Vi vil gerne markere foreningens runde jubilæum med en gave til Kolding. Kolding Kommune har gennem alle årene understøttet aktiviteterne i vores forening. Nu vil vi gerne give noget tilbage, som kommer alle i Kolding til gode. Samtidig vil vi gerne vise hele byen, at moderne jazz er utrolig velspillet og rytmisk musik for alle, fortæller Claus Meineche, der er formand for Jazz6000, i en pressemeddelelse.

Til at spille op til dans har foreningen hyret det internationalt anerkendte band Mathias Heise Quadrillion, der spiller moderne jazz. Bandet består af Mathias Heise på kromatisk mundharpe og elektrisk klaver, Mads Christensen på elguitar, David Vang på elbas og Aksel Stadel Borum på trommer.

Dansejazzfesten begynder klokken 21.00./cak

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce
var adsmtag = adsmtag || {}; adsmtag.cmd = adsmtag.cmd || [];