Annonce
Sønderborg

Landbrugsskole åbnede igen porten for kunsten

For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted

For tredje sommer i træk kan man gratis se værker af tyske og danske kunstnere i Den røde Lade på Gråsten Landbrugsskole.

Gråsten: Lørdag var hundredvis af mennesker mødt frem til fernisering på årets udstilling i Den røde Lade på Gråsten Landbrugsskole kaldet KIG 2018 - Kunst I Gråsten.

- I får 197 værker i et væld af materialer og stilarter. Med udstillingen er vi kommet et skridt nærmere visionen om et kultursted i Gråsten, som landbrugsskolen og Kulturlandsbyen6300 har kæmpet for, lød det i åbningstalen fra Inge Olsen, formand for Flensborg Fjord Kunst & Kulturforening, der har medlemmer på begge sider af grænsen.

Udstillerne er udelukkende medlemmer af FFKK. I år 49 fra både Tyskland og Danmark. Til og med 5. juni kan interesserede gratis kom forbi fredage, lørdage fra 13-17 og søn- og helligdage fra 11-17.

- I en tid med grænsekontrol og diskussion om vildsvinehegn har sådan et grænseoverskridende samarbejde og projekt som det her endnu mere betydning, kom det fra skolens forstander Bjarne Ebbesen, hvilket udløste dagens største klapsalve.

Annonce

Hvem er FFKK

Flensborg Fjords Kunst- og Kulturforening har hjemsted i Gråsten og omegn. Den blev grundlagt i 2005. Foreningens formål er at fremme alle former for lokal, national og grænseoverskridende kunst og kultur gennem forskellige arrangementer, som udstillinger, foredrag, musik og museumsbesøg.Foreningen er en platform og netværk for grænseoverskridende initiativer. I et dynamisk samarbejde udvikler medlemmerne hele tiden nye ideer til aktiviteter på begge sider af grænsen, bl.a. sendes oplysninger om talrige kulturelle arrangementer til medlemmerne pr. E-mail.

Der er i alt 49 kunstnere med denne gang blandt andet Marie-Luise Liebe med værket Global Nest. Foto: Claus Thorsted

Mange forskellige genrer

Kunstudstilling i Den røde Lade har været en del år undervejs. Allerede i 2008 begyndte ideen at spire hos Kulturlandsbyen6300. Ud over manglende penge gjorde skiftende forstandere på landbrugsskolen, at projektet først blev en realitet i 2016.

Laden stammer oprindeligt fra 1799 og er ombygget undervejs. Den bruges ikke længere til landbrug men altså nu til åndelig føde. Man kan på udstillingen opleve værker i forskellige genrer blandt andet maleri, skulptur, keramik, installation, sten og fotografi.

Den er sponsoreret af Sønderborg Kommune, Gråsten Landbrugskole samt Fabrikant Mads Clausens Fond.

- Kunsten udfordrer, pirrer og rykker ved vores grænser. Den siger så meget, uden at sige noget. Det er det, kunsten kan. Det er også en fryd at se, hvordan den samler folk på tværs af grænsen, sprog og kulturer, sagde Stephan Kleinschmidt (Slesvigsk Parti), viceborgmester og formand for Kulturudvalget i Sønderborg Kommune.

Listen over de deltagende kunstnere kan ses på http://ffkk.org/ eller www.kulturlandsbyen6300.dk.

Gråsten Landbrugsskoles forstander Bjarne Ebbesen holdt en af de tre taler, da udstillingen åbnede lørdag klokken 15. Foto: Claus Thorsted
Til og med 5. juni kan interesserede gratis kom forbi fredage, lørdage fra 13-17 og søn- og helligdage fra 11-17. Foto: Claus Thorsted
Laden stammer oprindeligt fra 1799. Den bruges ikke længere til landbrug men altså nu til åndelig føde. Foto: Claus Thorsted
Man kan opleve 197 værker i forskellige genrer blandt andet maleri, skulptur, keramik, installation og fotografi. Foto: Claus Thorsted
KIG 18 er sponsoreret af Sønderborg Kommune, Gråsten Landbrugskole samt Fabrikant Mads Clausens Fond. Foto: Claus Thorsted
For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted
For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted
For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted
For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted
For tredje gang åbner Den røde Lade på Gråsten Landbrugskole sine porte for kunsten.Foto: Claus Thorsted
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce