Annonce
Varde

Larmende supersommerhuse i Blåvand er det store stridspunkt i nye lokalplaner

Blåvand Grundejerforening vil som i Vejers Strand, hvor billedet er fra, kæmpe for, at det i fremtiden kun skal være muligt at bygge sommerhuse op til 200 kvadratmeter. Arkivfoto: Henrik Reintoft
Varde Kommune forbereder tre længe savnende lokalplaner for Blåvand. Allerede nu så er fronterne trukket op. Blåvand Grundejerforening vil ikke have nye supersommerhuse med 20-30 sengepladser. Politikerne er delte i spørgsmålet.

Blåvand: Det er som at bo ved siden af en lejrskole med larm fra morgen til aften. Sådan oplever flere sommerhusejere det ifølge formanden for Blåvand Grundejerforeningen, Søren Bjerre, efter Varde Kommune har givet tilladelse til flere såkaldte supersommerhuse med 20-30 sengepladser i Blåvand.

- Der er simpelthen så meget larm. Vi får klager fra vores medlemmer, siger Søren Bjerre.

Han ser derfor frem til, at Varde Byråd vedtager tre nye og meget længe savnede lokalplaner for Blåvand.

- Det har vi kæmpet for i lang tid. Det er på høje tid, siger Søren Bjerre.

Annonce
De skal ikke placeres i et gammelt sommerhusområde med mindre sommerhuse. Det er to verdener, der støder sammen, og det er en gene for dem, der har et sommerhus for at få fred og ro.

Byrådsmedlem Henrik Vej Kastrupsen, (L) om supersommerhuse

Maksimalt 200 kvadratmeter

Men allerede inden Varde Kommune har fremlagt et forslag til lokalplanerne, så er fronterne trukket skarpt op.

- Vi vil kæmpe for lokalplaner med mulighed for sommerhuse på maksimalt 200 kvadratmeter. Ligesom i Vejers Strand, siger Søren Bjerre.

Han var forleden på rundtur med medlemmerne af Udvalget for Plan og Teknik og en repræsentant fra Feriekompagniet i Blåvand. Her beså udvalget flere meget store sommerhuse, som der allerede er givet tilladelse til. Og størrelsen er afgørende for Søren Bjerre.

- Hvis sommerhuset først står det, så kan du ikke lovgive om, hvor mange sengepladser der er, siger Søren Bjerre.

Hvis der eksempel tillades ti supersommerhuse med plads til 20 gæster, så svarer det til et større hotel med 200 sengepladser. En konsekvens, som for grundejerforeningen er helt uacceptabelt. Så er det at snige et væld af små feriecentre ind i Blåvand, som ifølge grundejerforeningen allerede har nået sit maksimum. Det skal ses i lyset af de enorme protester med det mulige hotelprojektet på Hafnia-grunden.

Strenge krav til arkitektur

Preben Friis-Hauge (V), formand for plan og teknik, finder ikke, at det er et enten eller efter rundturen. Han er selv overrasket over, at store sommerhuse, hvis de er placeret rigtig i naturen, ikke syner af meget.

- Når det er sagt, så må vi have strenge krav til arkitekturen, siger Preben Friis-Hauge.

Krav, som gør det svært at bruge sommerhusene som en lejrskole med 30 sengepladser.

Preben Friis-Hauge er derfor ikke afvisende over for at tillade sommerhuse på over 300 kvadratmeter, hvis grundene er større end 3.000 kvadratmeter.

Placer dem for sig selv

Samme udgangspunkt har Socialdemokratiets Søren Laulund. Men kun til et vist punkt.

- Vores fokus er kvalitetsturisme. Det kunne være, vi kunne få lov til at prøve noget som frikommune, siger Søren Laulund.

Altså store sommerhuse, men med krav om, at der kun må være et maksimalt antal sengepladser. Han har ikke noget imod store sommerhuse over 300 kvadratmeter, men det må ikke være som en mindre lejrskole med plads til 20-30 gæster.

- Dem vil vi gerne undgå, siger Søren Laulund.

Henrik Vej Kastrupsen (L) har som udgangspunkt ikke noget imod supersommerhuse, men deres placering.

- De skal ikke placeres i et gammelt sommerhusområde med mindre sommerhuse. Det er to verdener, der støder sammen, og det er en gene for dem, der har et sommerhus for at få fred og ro, siger Henrik Vej Kastrupsen.

Så vejen frem for ham er at finde et helt nyt område til supersommerhusene.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce