Annonce
Esbjerg

Lokal stjerneadvokat indtræder i EfBs bestyrelse

Peter Kirk Larsen, advokat og direktør, Kirk Larsen & Ascanius, indtræder i bestyrelsen hos EfB Elite A/S. Pressefoto
Peter Kirk Larsen, advokat og direktør i advokatfirmaet Kirk Larsen & Ascanius, indtræder i EfBs bestyrelse. Han har tidligere erfaring fra arbejdet i FC Midtjyllands bestyrelse.

Esbjerg: Medaljeaspiranterne fra EfB får i fremtiden mere styr på paragrafferne, når en af Esbjergs mest kendte og respekterede advokater, Peter Kirk Larsen, indtræder i bestyrelsen hos EfB Elite A/S.

Det blev besluttet ved klubbens generalforsamling forleden, hvor Peter Kirk Larsen overtaget ripenseren Ole Juul Jørgensens plads i bestyrelsen.

Peter Kirk Larsen, 54 år, der i byens erhvervsliv har stjernestatus og er blandt de absolut mest foretrukne advokater, er også direktøren i advokatfirmaet Kirk Larsen & Ascanius, hvor han for nogle år siden overtog direktørposten efter sin far, firmaets stifter, Sten Kirk Larsen. Siden har advokatfirmaet fortsat sin succesfulde udvikling med i dag omkring 100 ansatte fordelt på adresser i Esbjerg, København, Herning og Skjern.

Annonce
For mig bliver det også afgørende, at jeg kan frigøre lidt tid fra mine rigeligt mange andre gøremål for at kunne holde balancen arbejdsmæssigt. Det må tiden vise.

Peter Kirk Larsen, advokat og direktør, Kirk Larsen & Ascanius

Er lovet mindst bronze

Peter Kirk Larsen udfører i forvejen bestyrelsesarbejde i en række danske virksomheder, og hvad de færreste ved, har han rent faktisk tidligere haft plads i FC Midtjyllands bestyrelse fra 2002 til 2005. Fodboldforretning er således ikke fremmed for den sportsinteresserede Esbjergadvokat, der gerne begrunder sin indtræden i bestyrelsen hos EfB Elite.

-Jeg synes, at sport - især fodbold - er spændende. Der er høj puls, og jeg kan godt lide spænding og tænding. Mænd bliver til drenge på stadion, og der er her, man oplever en naturlig fællesskabsfølelse, siger Peter Kirk Larsen, der samtidig demonstrerer en pæn portion humor i relation til sin tiltræden:

- Jeg er jo som advokat vant til at få en rimelig fornuftig betaling for mit arbejde. jeg vil rigtig gerne i tide - mod alle odds - øge mine chancer for at komme i himmelen ved undtagelsesvis at gå ind i en bestyrelse, hvor man arbejder gratis. Til gengæld får bestyrelsen løbende skæld ud, hvis holdet taber, men Kristoffer har dog lovet mig, at vi minimum får bronze i år, lyder det slagfærdigt fra Kirk Larsen.

Det bliver spændende

Kristoffer Jarl Kristensen, der er bestyrelsesformand i EfB Elite A/S og den, Peter Kirk Larsen henviser til, er bare glad for at det er lykkedes, at få den lokale advokat med om bord – uanset slutplaceringen i medaljeslutspillet.

- Peter Kirk Larsen har jo ved forskellige lejligheder været inde over med sin hjælp og ekspertise, ligesom han også har været med til at bidrage med penge til klubben. Han er en god støtte af EfB, og med sine kompetencer vil han være et frisk pust med inputs udefra. Det bliver helt sikkert spændende, siger Kristoffer Kristensen.

Peter Kirk Larsen, der også er islandsk konsul, ledede for cirka halvandet år siden er gruppe af lokale erhvervsfolk, som sammen med andre erhvervsdrivende i Esbjerg bidrog med millionstøtte, da EfBs likviditet var hårdt presset.

Bestyrelsen

Peter Kirk Larsen har erstattet Ole Juul Jørgensen i bestyrelsen.

Bestyrelsen består herefter af følgende; Bestyrelsesformand Kristoffer Jarl Kristensen, næstformand Palle Guldager Kristensen, Danske Bank, Peter Kirk-Larsen, og Allan Østergaard, Viking, samt Søren Copsø, der er valgt på vegne af EfBs moderklub.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce