Annonce
Varde

Lyne Friskoles cykelsponsorløb gav 170.000 kroner

Det lykkedes et stort hold frivillige cyklister at cykle cirka 170.000 kroner sammen ved Lyne Friskoles cykelsponsorløb i Strellev i fredags. Der blev cyklet i alt 1643 kilometer på landevej og 90 kilometer på mtb-bane. Privatfoto

Strellev: Fredagens cykelsponsorløb indbragte 170.000 kroner til Lyne Friskole. Et talstærkt publikum mødte op til løbet, der blev holdt i Strellev ved Strellev Cykel- og Fritidspark. Hver cyklist havde skaffet et antal sponsorer, som alle havde givet tilsagn om et beløb pr kørt kilometer. Skoleleder Lars-Ole Hjort leverede en peptalk, hver gang nogen passerede målstregen.

- Det super flotte resultat betyder, at vi kan gøre en ekstra indsats for vores elever, siger formand for Lyne Friskoles bestyrelse Gitte Thrane i en pressemeddelelse.

Der var sponsorgaver fra mange virksomheder, og hovedpræmien var en uge på en svensk ødegård. 15 frivillige hjalp til.

I takt med friskolerne i Strellev, Kvong og Sdr. Vium lukkede, voksede Lyne Friskole sig større, og med et elevgrundlag fra de omkringliggende landsbyer samt fra Tarm og Nørre Nebel er skolen efterhånden at betegne som områdets friskole, mener Gitte Thrane.

Annonce
En række lokale virksomheder var trådt til som sponsorer ved Lyne Friskoles Cykelsponsorløb i fredags. Det betød en pæn indtægt på 170.000 kroner til skolen, der vil bruge pengene til "en ekstra indsats for vores elever", fortæller Gitte Thrane fra skolens bestyrelse. Privatfoto
Lyne Friskole havde henlagt fredagens cykelsponsorløb til vejene omkring Strellev Cykel- og Fritidspark, så der både kunne cykles på landevej og mtb-bane. Privatfoto
Cykelsponsorløbet havde stor lokal opbakning, og mange motionscyklister benyttede det gode vejr og lejligheden til at lufte cyklen. Privatfoto
Privatfoto
Annonce
Forsiden netop nu
Leder For abonnenter

Skampletten i Vejen

I Vejen ligger der en vej, som ingen har kunnet bruge i nu et år. 22. oktober er det nøjagtig ét år siden, at landmanden Martin Lund Madsen kørte bigballer og andet ind på Skovgårdsvej, der blev anlagt på hans jord, og spærrede den. Han har Højesterets ord for, at Vejen Kommune brugte den forkerte lovgivning til at ekspropriere den nødvendige jord til vejen, og med kommunens kritisable forvaltning in mente spærrede han altså det sorte asfalttæppe. Lige nu betaler borgerne i den nærliggende by Askov en meget høj pris for dette morads, for konsekvensen af lukningen er blandt andet, at tonstunge entreprenørmaskiner tvinges ind gennem byen til stor fare for bløde trafikanter. Spørgsmålet er, hvor længe vi skal være vidner til denne helt urimelige gidseltagning? Vejen Kommune er helt rigtigt blevet kritiseret for en amatøragtig sagsbehandling. Den private ejendomsret er ikke ukrænkelig, her er Grundloven meget klar. Når hensynet til almenvellet taler for det, kan man ekspropriere borgernes private ejendom, men man må synes, at det offentlige skal forberede sig bedre, end Vejen Kommune har gjort i den aktuelle sag. Ikke alene har man spildt skatteydernes penge, man har på et fejlagtigt grundlag foretaget en ekspropriation, der ikke var lovmedholdelig. Det er en skandale. Men man må også samtidig sætte kritisk lys på landmand Martin Lund Madsens rolle, for han er en del af gidseltagningen. Det vil være mærkeligt, hvis ikke Vejen Kommune får lov at ekspropriere til den allerede anlagte vej, hvis ellers man kan få gjort sit forarbejde ordentligt, for selvfølgelig skal det offentlige kunne anlægge veje, når behovet er tilstrækkeligt stort. Men det kommer til at tage år, hvis også denne proces - nu efter den rigtige lovgivning - skal hele retssystemet igennem, som man må forvente, at Martin Lund Madsen vil trække den, og imens holdes et helt samfund som gidsel. Skal det virkelig kræve ofre, før man som voksne mennesker sætter sig og forhandler en løsning på plads?

Annonce