Annonce
Navne

Mads Thunø Laudrup, 30 år: Han er endelig trådt ud af faderens skygge

Den tidligere fodboldspiller Mads Laudrup er i dag bestyrelsesformand for Playmaker. Arkivfoto: Sara Gangsted/Ritzau Scanpix

Mads Thunø Laudrup, der fylder 30 år den 9. februar, levede i årevis under presset fra sit efternavn. I dag har han skabt sin egen succes uden for grønsværen.

De ti år Mads Thunø Laudrup spillede professionel fodbold, følte han aldrig, at han fik vristet sig fri af de urimeligt høje forventninger, der hæftede sig til navnet bag på fodboldtrøjen.

Han mærkede, hvordan fodboldreportere og fans blev ved med at skæve til stamtræet: Hans far, Michael Laudrup, er fodboldkongen af Danmark og både onkel Brian og farfar Finn spillede flere år for det danske landshold.

I 2015 hængte den dengang 26-årige Mads Laudrup støvlerne op for at fokusere på rollen som bestyrelsesformand for Book En Stjerne Aps, som i dag hedder Playmaker. På firmaets hjemmeside kan man bestille prominente danske skikkelser inden for sport, business og kommunikation til foredrag og andre indslag.

- Jeg vil ikke påduttes noget længere. Det er jeg blevet, siden jeg var 12 år gammel, og de første artikler om mig begyndte at komme, sagde Laudrup til B.T. i 2015 om vejen væk fra fodboldbanen.

Inspirationen til forretningens koncept kom under hans deltagelse i "Vild med Dans" året forinden, hvor han mærkede den store efterspørgsel efter historier og erfaringer fra især sportskendisser.

Annonce

Det skal være sjovt

Mads Laudrup var hårdt ramt af skader, da han i 2009-10 spillede for HB Køge. Og stadig tynget af de tårnhøje forventninger fra tilskuere og medier. Men med afgørende hjælp fra klubbens mentaltræner Michael Moestrup, fik han sparket nogle mentale døre ind og lagde usikkerheden til siden.

- Jeg når ikke det samme som min far eller Brian, men af den grund er jeg ikke dårligere end dem, fortalte han B.T.

Playmaker blev hurtigt en succes efter opstarten i 2015, og Laudrup har kunnet udvide forretningen med flere ansatte. Han arbejder i dag med det sigte, at han vil have det sjovt med det, han laver.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce