Læserbrev: Som bestyrelsesmedlem i to ens foreninger har vi i forbindelse med overstået generalforsamling, og i den forbindelse et kassererskifte, i begge været ude for at skulle have dette klaret i bankerne med hensyn til netbank og nem ID.
I Sydbank tog det to en halv måned at klare dette, men så fik vi også en regning på kr. 2.000,00 for, som det hedder, “et større skifte“.
Uddrag af artiklenDet er da også klart sprog, og det må vi så tage til efterretning, men så bør de også melde klart ud om det. Det må vi jo så som private kunder tage med i betragtning ved valg af bank.
I den anden forening blev det i Skjern Bank klaret på en uge, og her kostede det kr. 250,00.
Som jeg nævnte, er det to fuldstændig ens foreninger, og dette kan jeg kun forstå på den måde, at Sydbank ikke gider arbejde med foreningslivet.
Det er da også klart sprog, og det må vi så tage til efterretning, men så bør de også melde klart ud om det. Det må vi jo så som private kunder tage med i betragtning ved valg af bank.
Med et gebyr på kr. 2.000,00 for at foretage et kassererskifte vil det være de færreste foreninger, som i længden kan klare dette. Derudover koster det kr. 300,00 pr. kvartal at have en foreningskonto i Sydbank + gebyr for foretagne posteringer i netbank.
Morten Stoll, filialdirektør i Sydbank Varde, svarer:
Kære Niels Jørgen,
Lovgivning, herunder for eksempel krav til dokumentation, for at interessenterne omkring foreningerne ”er dem de er”, er bestemt noget, som, jeg også gerne så, var mindre restriktivt. At følge den gældende lovgivning betyder også, at det kan være en vanskelig og tidskrævende proces at gennemføre selv simple ændringer i forhold til foreningers konti i landets pengeinstitutter.
Prisen på forskellige ydelser, eksempelvis foreningskonti, fastsætter det enkelte pengeinstitut, og derfor kan der være variationer i prissætninger.
I Sydbank hylder vi bestemt gerne det store engagement, som er iblandt foreningerne og ikke mindst de aktive ildsjæle, som er der. Ofte sker det for eksempel via Sydbank Fonden, hvor vi i 2021 uddelte ikke mindre end 349.000 kr. til foreninger med videre i Varde kommune, hertil kommer naturligvis de almindelige sponsorater i foreningerne, som i 2021 også var betydelige. I øvrigt har vi jo i mange år hyldet en lokal ildsjæl (ofte foreningsleder) med ”månedens skulderklap”, som uddeles i samarbejde med JV.
Du må derfor ikke betvivle, at vi vil de lokale foreninger – det vil vi!