Annonce
forside

Nominerede som Årets Leder: Klubformænd, brydeinstruktør og alt mulig-mand indstillet til idrætspris

De tre nominerede: På venstre side Hans Gehlert, der har været medlem af Kolding Boldklub i 55 år. Øverst til højre er det Palle Uglebjerg, formand i Nr. Bjært/Standhuse IF, og nederst er det formand Niels Hansen og instruktør Tom Nyeng Møller fra KIF Brydning. Vinderen bliver fundet til idrætsfesten 1. februar. Fotos: Søren Gylling, Jacob Schultz, Privatfoto

Ledere fra tre af Koldings idrætsforeninger er nomineret til at modtage prisen som Årets Leder ved den kommende fritidsfest. Alle nominerede er særdeles aktive i hver deres forening.

Kolding: Uden sådan nogle som dem var der ikke noget, man kunne gå til i idrætsforeningerne.

Derfor prisen som Årets Leder ret så vigtig, når den årlige fritidsfest finder sted den 1. februar i Sydbank Arena. Her hyldes foreningerne og de frivillige, ligesom Årets Idrætsnavn udnævnes.

Nu er de tre nomineringer til Årets Leder klar, og det er nogle særdeles aktive foreningsfolk, som er indstillet til prisen.

Palle Uglebjerg, der er formand for Nr. Bjært/Strandhuse Idrætsforening, er nomineret som Årets Leder, efter at han har rundet 30 år som frivillig i foreningen. I de første 22 år var han formand for fodboldafdelingen, og i de seneste otte år har han været formand for hele idrætsforeningen - og det selv om han aldrig har boet i det område, som idrætsforeningen dækker.

Han har dog også meldt ud, at denne valgperiode er hans sidste. Samtidig har han dog også slået fast, at han fortsat vil komme i foreningen som aktivt medlem, for foreningslivet kan han slet ikke undvære.

Igennem sine år som leder i Nr. Bjært/Strandhuse Idrætsforening har Palle Uglebjerg været med til skubbe på en kæmpe udvikling. Der er kommet klubhus og cafeteria til, hal 2 er opført, og der er kommet både en kunstgræsbane og et fitnesscenter til. Han har været med til at starte Lyshøjdagen - et årligt åbent hus-event, en fodboldskole i samarbejde med Tottenham, og seniorafdelingen vokser kraftigt.

Annonce

Årets Leder 2018

Det er fritids- og idrætsudvalget i Kolding Kommune, der hvert år uddeler prisen som Årets leder til en person fra en forening, der er godkendt under folkeoplysningsloven.Prisen er på 5000 kroner og uddeles i forbindelse med fritidsfesten, der i år holdes fredag den 1. februar i Sydbank Arena.

Var på KB hver dag

Også Hans Gehlert fra Kolding Boldklub er nomineret til Årets Leder. Den 61-årige fodboldentusiast har været medlem af klubben i 55 år, og han har løst og løser fortsat en lang række opgaver i klubben.

Han har tidligere siddet i bestyrelsen, og han dømmer stadig gerne kampe, når der er skolefodboldturnering. Skal der lægges sten rundt om kunstgræsbanen, kan man ofte finde Hans Gehlert i sving, ligesom han også var en af primus motorerne, da der for nogle år siden blev oprettet et fodboldhold for nyankomne flygtninge.

I perioder har han brugt hver eneste af ugens dage i KB. Det gør han dog ikke mere, men han spiller stadig på veteranholdet, hvor han også er koordinator, og derudover er han holdleder for klubbens hold for flygtninge. Her hjælper han med alt det praktiske, tilmelding af hold og kontant til bestyrelsen.

Brydere kommer ud til mange

Fra KIF Brydning er formand Niels Hansen og instruktør Tom Nyeng Møller nomineret som Årets Leder.

De to har i de to seneste år stået i spidsen for det kæmpe arbejde, klubben har gjort for at gøre brydesporten mere kendt blandt børn og unge i Kolding. Ved hjælp af samarbejde med skoler og en række brydeforløb på skolerne er interessen for brydning blevet skærpet, og det har foreløbig ført til, at der i begyndelsen af i år er oprettet fire satellitklubber rundt i Kolding. Det vil sige, at de børn i disse områder, der gerne vil fortsætte brydetræningen, har let adgang til det.

I dette skoleår når KIF Brydning at undervise op imod 1000 børn i 43 klasser i kamplege og forskellige motoriske øvelser.

Ifølge nomineringen leverer Niels Hansen og Tom Nyeng Møller "et anerkendelsesværdigt arbejde for at øge børns fysiske aktivitet" og er med til at bane vej for nye samarbejder mellem skoler og idrætsforeninger.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce