Aabenraa: De sidste mange uger har voldsomme kanonslag hærget Aabenraa og andre af kommunens byer.
Politiet har også modtaget flere anmeldelser fra borgere, der føler sig generet af kanonslagene, og nu er der kommet et gennembrud i efterforskningen.
- I løbet af weekenden har vi ransaget en adresse i Aabenraa og fandt 1624 ulovlige kanonslag, siger politikommissær Chris Thorning Sørensen fra Områdestation Syd i Sønderborg.
I forbindelse med ransagningen har politiet sigtet en ung mand fra Sønderborg-området for overtrædelse af fyrværkeriloven.
Et godt indhug
Den succesfulde ransagning i weekenden betyder dog ikke, at politiet stopper efterforskningen og betragter problemet med de mange kanonslag i Aabenraa Kommune som løst.
- Vi har gjort et godt indhug med fundet i weekenden, men vi er ikke færdige med efterforskningen, og derfor kan jeg ikke sige så meget mere, siger Chris Thorning Sørensen.
Søndag aften lød der da også meget højlydte brag i Aabenraa, så der florerer stadig kanonslag rundt.
- Der er stadig en masse fyrværkeri ude omkring, og derfor er det heller ikke utænkeligt, at vi finder mere, men der er ingen tvivl om, at vi har fundet en del af det, siger Chris Thorning Sørensen.
Overtrædelser af fyrværkeriloven straffes med bøde eller under skærpede omstændigheder med fængsel indtil to år.