Annonce
Sønderborg

Ringridning for 110. gang i Høruphav

Finn Gundersen, formand for Ulkebøl- og Hørup Ringriderforening, er klar til årets ringridning. Foto: Kim Holm
Søndag 30. juni er der for 110. gang ringridning i Høruphav. Ringriderfesten holdes af Ulkebøl- og Hørup Ringriderforening.

Høruphav: Sidste år nåede rytterantallet op på 109, og det tal håber foreningen at overgå i år. Igen i år bliver det den traditionelle ringridning, der lægges vægt på, hvor der vil blive uddelt titler til konge, prins m.m. også til børnene.

- Der er stadig stor opbakning fra de lokale omkring ringridningen i Høruphav og det er både tidligere og nye sponsorer, der støtter op. Derfor er vores udbud af præmier ud over det sædvanlige i år. Der er også mange frivillige, der gerne vil give en hånd. I år har vi også 8 damer siddende og lave alle vore kranse. Der skal laves 12 i alt, så der er noget at gå i gang med – de kan nemlig først laves lige op til, så de holder sig friske, siger Finn Gundersen, formand for Ulkebøl- og Hørup Ringriderforening.

For 2. år holdes der også cykelringridning for børnene. Sidste år deltog der ca. 25 børn og det antal håber foreningen naturligvis at slå i år. Børnene er ikke med i optoget, men dyster kun om ringene i galgerne på pladsen.

Optog

Søndag kl. 11.00 mødes rytterne ved Davidsens Trælast og går mod galgerne på ringriderpladsen, hvor det går løs fra kl. 12.00. Kl. 15.30 begynder Kongeomridningen og årets konge udråbes kl. 17.00.

Navnet Ulkebøl- og Hørup Ringriderforening skyldtes, at der ved foreningens grundlæggelse for 110 år siden, deltog ryttere fra både Ulkebøl og Hørup sogne.

Annonce

Formanden rider med

For Ringriderforeningens formand Finn Gundersen bliver det en travl sommer, der byder på deltagelse i ikke færre end 27 ringridninger.

Ud af Sønderjyllands 61 ringriderfester er det kun 2-3 Finn Gundersen endnu ikke har deltaget i. I år er det 49. gang, Finn Gundersen deltager i ringridningen i Høruphav.

- Det sociale betyder også rigtig meget. Alle kender næsten alle og jo mere man er af sted jo større bliver sammenholdet. Det handler om at være med for mig, ikke så meget om at få flest ringe. For mig er det en gammel tradition, som har været en fast del af mit liv i mange år. Jeg skal selvfølgelig også ride med igen i år, siger Finn Gundersen, der selv har 4 heste: Codak, Ferlando, Josephine og Jens som alle bruges til ringridning.

Annonce
Forsiden netop nu
EfB

Genlæs liveblog: EfB taber 1-3 til FCK

Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce