Annonce
SønderjyskE

Nej til salg koster i regnskabet: SønderjyskE har dundrende underskud

SønderjyskE havde muligheden for at sælge Alexander Bah (til højre) i sommerens transfervindue. Men klubben sagde nej, fordi man forventer at kunne sælge ham dyrere senere, og fordi man ikke ville sælge klubbens profiler op til en vigtig overgangssæson med tre nedrykkere. Arkivfoto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
SønderjyskE Fodbold har præsenteret regnskabet for perioden juli 2018 til juni 2019. Resultatet er et underskud på 8,7 millioner kroner. Det er i SønderjyskE-målestok et kæmpe-underskud.

SønderjyskE: Tv-penge, der glippede.

Transferindtægter, man sagde nej til.

Det er de to primære årsager til, at SønderjyskE Fodbold efter otte år i træk med sorte tal på bundlinjen kommer ud af regnskabsåret 2018/2019 med et underskud på 8,7 millioner kroner.

- De to poster giver i runde tal tilsammen otte millioner kroner før skat, siger direktør Klaus Rasmussen.

SønderjyskE fik cirka fire millioner færre tv-kroner i kassen end budgetteret.

De sportslige resultater var ikke som forventet, og det har betydet, at holdet var mindre attraktivt for tv-stationerne. SønderjyskE har spillet flere kampe på de mindre attraktive spilletidspunkter end budgetteret, og klubben har fået færre såkaldte pointpenge.

- Vi har budgetteret med 8.-9.-pladsen, og det har holdt i to-tre år. Men det glippede i sidste sæson, siger Klaus Rasmussen.

SønderjyskE endte på 11. pladsen i grundspillet og sluttede sæsonen af med to Europa League-playoffkampe mod Randers.

Annonce

Nej til transfers

SønderjyskE anfører i ledelsesberetningen i regnskabet, at manglende transferindtægter har påvirket regnskabet negativt. Påvirkningen af regnskabet er rundt regnet den samme som tv-pengene, nemlig omkring fire millioner kroner.

- Vi har historisk ligget på i gennemsnit fem millioner kroner i transferindtægter om året. Der har stort set ikke været nogen transfers i denne periode, fortæller Klaus Rasmussen.

Fraværet af salg skyldes ikke, at der ikke har været bud på spillere. Der ligger strategiske årsager bag. SønderjyskE har ikke villet sælge sine bedste spillere op til en overgangssæson, hvor superligaen skæres ned fra 14 til 12 hold.

"Vi har i regnskabsåret modtaget pæne bud på vores profiler, som vi har takket nej til, da vi ikke mener, at tiden rent sportsligt har været den rigtige," skriver klubben i ledelsesberetningen. Klaus Rasmussen kalder det en kontrolleret satsning.

Ifølge JydskeVestkystens oplysninger har der været bud efter Alexander Bah og Victor Mpindi, men SønderjyskE har holdt fast i de to, fordi timingen og prisen ikke har været rigtig.

Udover tv-penge og transfers, har det givet omkring en million kroner mindre i kassen end forventet, at superligaen har kørt en periode uden ligasponsor.

Desuden fyrede SønderjyskE Claus Nørgaard i slutningen af sidste år og har derfor betalt løn til både ham og Glen Riddersholm frem til i sommer. Ifølge JydskeVestkystens oplysninger har den udgift været på cirka en halv million kroner.

Svært marked

Det dårlige resultat betyder, at SønderjyskE's egenkapital er styrtdykket. Der er nu en negativ egenkapital på 6,9 millioner kroner.

SønderjyskE skriver i ledelsesberetningen, at man har indgået finansieringsaftaler, som skal sikre, at der er penge til at drive virksomheden videre. Klaus Rasmussen vil ikke gå i detaljer om finansieringen.

- Vi har talt med gode mennesker, som også har kunnet forstå og lytte til de planer, vi har lagt. Det er vi dybt taknemlige over, siger Klaus Rasmussen, som understreger, at man ikke vil rundt med hatten i hånden en gang om året.

- I og med at man bakker op, anerkender man, at vi er i et svært marked. Vi forventer ikke, at vi skal gøre det her en gang om året. Vi skal ikke på den måde have løbende likviditet ind, siger han.

- De sidste syv år har det kostet nul kroner at drive superliga i SønderjyskE. Vi er ikke tilfredse med det her resultat.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

FestiValhal: Stor, større, konkurs?

Det kan godt være, at der nu er dem, som hævder; Hvad sagde jeg? Der er – i tråde på de sociale medier – allerede dem, der mener, at sådan måtte det jo gå! Alt sammen kan det passende høre ind under kategorien: Set i bagklogskabens ulideligt klare lys. Som en falleret byggematador engang udtrykte sig. JydskeVestkysten kunne tidligere på ugen bringe nyheden om, at Skifteretten i Esbjerg har indledt en konkurssag mod Thomas Klintrup, som kendes som manden bag den store musikevent; FestiValhal. Der er, og der vil også fremover være rigtig mange meninger omkring dette musikalske arrangement tæt ved friluftsscenen og Valhal i Jels. Konkurssagen er en trist nyhed. Men det er nu engang sædvanligvis den, der bestiller musikken, som også skal sørge for betalingen. Anderledes kan det ikke være. Men uanset, hvordan sagen ellers vendes og drejes, så står det ikke rigtig til diskussion, at FestiValhal vitterlig fik Jels på kortet. Alting starter som oftest i det små, og sådan var det også med denne festival tilbage i sommeren 2016, hvor der var lidt langt mellem gæsterne. Men som årene gik, så fik musikentusiaster fra nær og fjern mere og mere interesse for det musikalske arrangement. Særligt i 2018 og igen tilbage i maj i år var der fyldt rigtig godt op. I år havde FestiValhal så vokseværk, da en ny scene blev etableret umiddelbart syd for Valhal. Dermed var det en festival med to udendørs scener og en enkelt indendørs, og programmet blev samtidig afviklet over to dage. FestiValhal fortsatte dermed sin vækst. Selv om vækst som oftest betragtes som noget positivt, så ved ikke så få erhvervsfolk, at balancen mellem vækst og resultatet på regnskabets bundlinje kan være en rigtig farlig linedans. Denne balance har også været svær for Thomas Klintrup og hans stab. Økonomien holdt ikke, og i dag står flere samarbejdspartnere tilbage som kreditorer med tilgodehavender. Klintrups iværksættertrang, hans ihærdighed og også visioner for koncert-arrangementet kan ingen fornægte. Han så en mulighed for at udnytte de perfekte omgivelser ved friluftsscenen og søen i Jels. Og Klintrup kæmpede og forsøgte til det sidste med det yderste af neglene at holde fast i sit projekt. For år tilbage var det nærmest en fast tradition med både sommerfest og en open airkoncert på friluftsscenen, men da Jels Idrætsforening tilbage i 2008 brænder fingrene og må indkassere et stort underskud på en ellers forrygende Gnags-koncert, så trækker foreningens festudvalg følehornene til sig. Så blev der stille på friluftsscenen - altså lige med undtagelse af vikingernes huseren hver eneste sommer. Thomas Klintrup var manden, som fik brudt stilheden, når det gælder koncerter. Nu tyder alt på, at den igangværende konkurssag gør en ende på FestiValhal. Trist for i særdeleshed personen Thomas Klintrup og hans nærmeste – men også gevaldigt ærgerligt for Jels. Byen og også Vejen Kommune er blevet et kulturelt arrangement fattigere. Gad vide om der sidder nogen rundt omkring i Jels, som tænker den tanke, at de sidste fire års arrangementer har skabt et fundament for en festival. Noget at bygge videre på … GOD 2. SØNDAG i advent

Annonce