Annonce
SønderjyskE

Takkede nej til ny rolle: SønderjyskE ville have holdt på Zimling

Niki Zimling spillede 24 landskampe for Danmark. Her mod Rusland og Andrey Arshavin i 2012. Arkivfoto: Torkil Adsersen/Scanpix

SØNDERJYSKE: Niki Zimling er officielt fortid i SønderjyskE ved det forestående månedsskifte.

Den erfarne midtbanespiller har kontraktudløb, og det har længe ligget i kortene, at Zimling ikke længere skulle være en del af SønderjyskE.

Klubben ville ellers gerne have holdt på Zimling - blot ikke som spiller. Det siger sportschef Hans Jørgen Haysen i en afskedssalut på klubbens hjemmeside.

– Vi siger farvel til en stor personlighed, som i nu to sæsoner har øst rundhåndet ud af sine store kvaliteter og erfaringer fra øverste hylde i Europa. Vi har haft mange gode og åbne samtaler med Niki om en anden rolle i klubben end som spiller, som vi gerne så ham fortsætte i. Niki har dog valgt at takke nej til vores tilbud, og derfor skilles vi nu i bedste forståelse, lyder det fra sportschefen.

- Fra os alle i SønderjyskE sender vi de bedste ønsker med held og lykke med fremtiden til Niki og hans familie, siger Hans Jørgen Haysen.

Niki Zimling kom til SønderjyskE i 2017 fra Mainz. Han har spillet 24 landskampe for Danmark.

Fra 2005-2009 spillede han 85 kampe for EfB, hvor han i 2006/07 blev kåret til årets spiller. I 2009 skiftede han til italienske Udinese.

- Jeg har flere muligheder på hånden, og dem kigger jeg på nu. Der er muligheder på banen, men jeg har også nogle muligheder udenfor fodboldens verden. Jeg har længe overvejet, hvad der er det rigtige for mig, og de overvejelser gør jeg mig stadig, siger Zimling til tipsbladet.dk.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce