Mandag begynder den ekstraordinært langstrakte sag mod den svindeltiltalte advokat Erik de Fønss langt om længe. Sagen skulle være begyndt i november, men myndighederne mødte op på den forkerte adresse, da de skulle oplyse den tiltalte om, hvornår han skulle møde i retten.
Kolding: "Vi kommer på mandag."
Det er den korte besked fra advokat Karoly Németh. Han er forsvarer for den tidligere Kolding-advokat Erik de Fønss, der er tiltalt for groft skyldnersvig for næsten ti millioner kroner. Erik de Fønss' kone er også tiltalt i sagen for medvirken til groft skyldnersvig.
Sagen skulle være begyndt i november sidste år, men den blev udsat, fordi det ikke var lykkedes at forkynde sagen for de tiltalte - altså oplyse dem om, at de skal møde i retten, og hvad de er tiltalt for.
De tiltalte er tilmeldt folkeregistret i Ungarn, men de ungarske myndigheder opsøgte en forkert adresse, fortalte Karoly Németh tilbage i november.
- De tjekker ikke, om det er den rigtige adresse, de forkynder på. Faktum er, som jeg kan se af de ungarske forkyndelsesdokumenter, at man har været på en forkert adresse, sagde forsvareren.
En gyldig forkyndelse er en forudsætning for, at sagen kan begynde, og derfor blev sagen udsat.
Men nu er det altså lykkedes at forkynde sagen for de tiltalte, og mandag møder Erik de Fønss og hans hustru op i Retten i Kolding.
Sagen kort
Da politiet indledte efterforskningen af Erik de Fønss i 2010 var han flygtet ud af landet. Officielt til en adresse i Ungarn.Den tidligere Kolding-advokat Erik de Fønss kom for alvor i politiets søgelys, da Danske Bank i juni 2010 tabte tålmodigheden med sin erhvervskunde og indgav konkursbegæring mod ham, fordi banken havde fire millioner kroner til gode.
Politiets efterforskning blev besværliggjort af, at det ikke kunne finde advokaten.
Politiet færdiggjorde først efterforskningen af sagen sidste år, og nu er Erik de Fønss og hans kone tiltalt.
Millioner til udlandet
Efter syv års efterforskning har politiet rejst tiltalt mod Erik de Fønss for skyldnersvig i millionklassen.
Ifølge anklagemyndigheden har Erik de Fønss overført knap ti millioner kroner fra et selskab, hvor han var direktør, til fire forskellige konti i udlandet. Hovedparten af pengene blev sendt til konti i Liechtenstein, og mindre portioner blev sendt til Ghana og Italien. Pengene blev sat ind på konti, der tilhørte et selskab, som var ejet af konen.
I månederne efter blev der hævet flere hundrede tusinde euro fra kontiene. Ifølge anklagemyndigheden var overførslerne usædvanlige og uforsvarlige og førte til, at kreditorerne i Erik de Fønss' selskab led et tab eller risikerede et tab på knap ti millioner kroner.
Erik de Fønss kone er tiltalt for medvirken til, hvad anklagemyndigeheden opfatter som svindel.