Annonce
Varde

Se de mange billeder fra aftenens boksestævne: 350 overværede boksestævne i Varde

Alexander Larsen havde en meget hårdtslående kamp. Både han og modstanderen fik næseblod. Foto: André Thorup
Varde Atlet Klub er ikke kun sprængfyldt med talent. Klubben har også mandsmod til at afvikle egne stævner to gange om året. Der var ikke udsolgt denne gang, men klubben er godt tilfreds.

Varde: Med syv guldmedaljer og en sølvmedalje alene i denne sæson var det et selvbevidst hjemmehold, der fredag aften tog imod til Varde Atlet Klubs store boksestævne i Lerpøthallen. Så selvbevidst, at klubben på forhånd havde meldt ud, at den forventede, at alle 500 billetter til stævnet ville blive solgt.

Så godt gik det ikke, men der kom cirka 350, og det er mere, end de lokale stævner normalt trækker.

- Der manglede 100-150 mand. Men det kommer næste gang, griner klubbens nye formand, John Harring, der overtog ansvaret i sommer.

Annonce

Boksning i Varde

Varde Atlet Klub er fra 1933, så Varde har været en bokseby i mange årtier.

Klubben holder to hjemmestævner i Lerpøthallen om året.

En god stemning

Stævnet var med professionel lys og lyd, boksekampene var gode og tætte, og 350 mand fylder godt i hallen, selvom der kunne have været flere, så John Harring har ingen lyst til at tale stævnet ned.

- Det var faktisk fint, og der var en god stemning. Så det var generelt vellykket. Folk var glade, og det var gode kampe, siger han.

Også to af klubbens boksere, Melissa Mortensen på 17 år og Gustav Mortensen på 14 år, synes, det var et godt stævne, og de synes også, at der havde været et stort publikum. For Gustav Mortensen var det også en stor sportslig aften, da han vandt over en modstander, der vejede fire kilo mere end ham selv.

Klubbens mangeårige træner, Jesper Kristiansen, havde matchet Vardes boksere med boksere fra hele Danmark og havde også forsøgt at få udenlandske boksere til. Som altid i sporten blev de sidste modstanderpar først sat sammen torsdag middag.

Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

Annonce