Annonce
Esbjerg

Se videoen: Politiet brugte stave mod anholdte AaB-fans ved pokalfinalen

Annonce

Esbjerg: Onsdagens pokalfinale i fodbold på Blue Water Arena på Gammel Vardevej mellem AaB og SønderjyskE kunne godt mærkes hos Syd- og Sønderjyllands Politi, der havde en ganske travl aften.

Alt i alt blev 44 personer anholdt. Det var fodboldfansene fra Nordjylland, der havde sværest ved at opføre sig ordentligt.

I forbindelse med anholdelsen af flere AaB-fans anvendte politiet deres knipler, hvilket blev fanget på video af en person i området.

Mens SønderjyskEs fans kunne glæde sig over klubbens første pokaltitel, var der en del AaB-fans, der ikke kunne finde ud af at opføre sig ordentligt under finalen i Esbjerg. Foto: presse-fotos.dk / Ritzau Scanpix

Klokken 18.23 blev en 40-årig mand fra Hedehusene sigtet for overtrædelse af fyrværkeriloven, da han foran stadion affyrede et nødblus.

Klokken 19.14 skred politiet til en præventiv anholdelse af fire mænd mellem 22 og 38 år, alle fra Nordjylland. De opførte sig provokerende på Gammel Vardevej foran stadion, hvor de blandt andet bevidst gik ind i andre personer, og en af mændene forsøgte at stjæle et flag fra en SønderjyskE-fan.

Unde kampen forsamlede en større mængde AaB-fans sig i en klynge og overholdt dermed ikke de gældende regler for afstand. Da de trods flere advarsler ikke efterkom henstillingerne, blev de af kontrollørerne bortvist fra stadion, og udenfor blev de 39 personer præventivt anholdt af politiet.

- En 33-årig mand blev sigtet for vold mod politiet, da han spyttede på en betjent, oplyser Søren Larsen fra lokalpolitiet i Esbjerg.

Alle blev løsladt igen ved kampens slutning og sat på en bus nordpå.

Mens SønderjyskEs fans kunne glæde sig over klubbens første pokaltitel, var der en del AaB-fans, der ikke kunne finde ud af at opføre sig ordentligt under finalen i Esbjerg. Foto: presse-fotos.dk / Ritzau Scanpix
Mens SønderjyskEs fans kunne glæde sig over klubbens første pokaltitel, var der en del AaB-fans, der ikke kunne finde ud af at opføre sig ordentligt under finalen i Esbjerg. Foto: presse-fotos.dk / Ritzau Scanpix
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Varde

20-årig trafikdræbt mand er identificeret: Han stødte frontalt ind i en lastbil i sin VW Up

Kolding

Helt nyt kviktest-center åbner på mandag morgen: De ansatte er ved at blive uddannet til at pode

Annonce