Annonce
Sønderjyske HH

Skuffet SønderjyskE-træner havde ros til ny højrefløj

SønderjyskE-spillerne gav i kampens begyndelse træner Kasper Christensen god grund til at slå ud med armene, da hans hold tabte 24-30 mod Ribe-Esbjerg. Foto: André Thorup
SønderjyskE-træner var godt tilfreds med hollandske Alec Smit, der scorede fem mål på syv forsøg i sin debut, der blev tabt 24-30 ude mod Ribe-Esbjerg.

REAKTIONER: Der gik lige noget tid, inden de nye holdkammerater sendte bolden ud til ham på fløjen, men da de endelig gjorde, takkede hollandske Alec Smit med mål. SønderjyskE-debutanten blev sit holds delte topscorer med fem mål.

- Alec leverede super flot på højre fløj, sagde SønderjyskE-træner Kasper Christensen efter kampen.

- Det er ikke let at ankomme en lørdag aften og skal træne søndag og spille kamp mandag på et relativt højt niveau. Man skal huske, at han heller ikke har spillet så meget nede i Nordhorn. Der er nogle indkøringsvanskeligheder omkring vores defensiv, som vi stille og roligt skal arbejde med, men overordnet set leverer han, som han skal, og gør det rigtig fint på sine chancer, mente træneren, der glæder sig over igen at have fået en kontraspiller ind på fløjen efter Christian Jensens skade.

De fem scoringer hjalp ikke SønderjyskE til sejr i en kamp, hvor Ribe-Esbjerg kom flyvende fra start takket være en bunke dumheder fra SønderjyskE.

- Vi får en frygtelig start, og isoleret set har vi jo tabt kampen allerede efter otte minutter. Tåbelige fejl. Udvisninger imod os, hvad enten de er gode nok eller ikke gode nok. Vi blev frustreret over dem lige i momentet, men det kan jo sagtens være, at de er gode nok. Når man så kommer bagud 2-8 mod så rutineret et hold med spillere, der har prøvet så meget, så er det svært at komme ind i kampen, erkendte Kasper Christensen, som ikke desto mindre så sit hold komme op på 18-19 efter pausen.

- Fra 10 minutter og 40 minutter frem spiller vi super håndbold og arbejder os stille og roligt ind i tingene, og da det glider ud af fingrene på os til sidst, er det måske et udtryk for, at vi eksekverer lidt for dårligt i begge ender på åbne chancer eller ikke lige får gjort tingene færdigt i defensiven. Så bliver det en mental hård ting med, at vi havde været oppe og følt, at vi var inde i kampen, men så lige pludselig var vi bagud med fire mål igen, og det formåede vi så ikke lige at komme os over, sagde han.

Faste folk som Jon Andersen og Oskar Sunnefeldt spillede langt under det niveau, der forventes af dem, og så hjalp det ikke, at Arnar Birkir Halfdansson leverede en af sine bedre præstationer.

- Der er for mange på vores hold, der ikke leverer det, der skal til på dagen, for at man kan få point mod så godt et hold. Vi er et hold, hvor det hele skal sitre og syde, og vi skal have toppræstationer, hvis vi skal være med mod de allerbedste hold. Kan vi ikke det, kan vi ikke vinde sådan et sted her, konstaterede SønderjyskE-træneren.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
112

Golfklub udsat for indbrud

Kommentar For abonnenter

FestiValhal: Stor, større, konkurs?

Det kan godt være, at der nu er dem, som hævder; Hvad sagde jeg? Der er – i tråde på de sociale medier – allerede dem, der mener, at sådan måtte det jo gå! Alt sammen kan det passende høre ind under kategorien: Set i bagklogskabens ulideligt klare lys. Som en falleret byggematador engang udtrykte sig. JydskeVestkysten kunne tidligere på ugen bringe nyheden om, at Skifteretten i Esbjerg har indledt en konkurssag mod Thomas Klintrup, som kendes som manden bag den store musikevent; FestiValhal. Der er, og der vil også fremover være rigtig mange meninger omkring dette musikalske arrangement tæt ved friluftsscenen og Valhal i Jels. Konkurssagen er en trist nyhed. Men det er nu engang sædvanligvis den, der bestiller musikken, som også skal sørge for betalingen. Anderledes kan det ikke være. Men uanset, hvordan sagen ellers vendes og drejes, så står det ikke rigtig til diskussion, at FestiValhal vitterlig fik Jels på kortet. Alting starter som oftest i det små, og sådan var det også med denne festival tilbage i sommeren 2016, hvor der var lidt langt mellem gæsterne. Men som årene gik, så fik musikentusiaster fra nær og fjern mere og mere interesse for det musikalske arrangement. Særligt i 2018 og igen tilbage i maj i år var der fyldt rigtig godt op. I år havde FestiValhal så vokseværk, da en ny scene blev etableret umiddelbart syd for Valhal. Dermed var det en festival med to udendørs scener og en enkelt indendørs, og programmet blev samtidig afviklet over to dage. FestiValhal fortsatte dermed sin vækst. Selv om vækst som oftest betragtes som noget positivt, så ved ikke så få erhvervsfolk, at balancen mellem vækst og resultatet på regnskabets bundlinje kan være en rigtig farlig linedans. Denne balance har også været svær for Thomas Klintrup og hans stab. Økonomien holdt ikke, og i dag står flere samarbejdspartnere tilbage som kreditorer med tilgodehavender. Klintrups iværksættertrang, hans ihærdighed og også visioner for koncert-arrangementet kan ingen fornægte. Han så en mulighed for at udnytte de perfekte omgivelser ved friluftsscenen og søen i Jels. Og Klintrup kæmpede og forsøgte til det sidste med det yderste af neglene at holde fast i sit projekt. For år tilbage var det nærmest en fast tradition med både sommerfest og en open airkoncert på friluftsscenen, men da Jels Idrætsforening tilbage i 2008 brænder fingrene og må indkassere et stort underskud på en ellers forrygende Gnags-koncert, så trækker foreningens festudvalg følehornene til sig. Så blev der stille på friluftsscenen - altså lige med undtagelse af vikingernes huseren hver eneste sommer. Thomas Klintrup var manden, som fik brudt stilheden, når det gælder koncerter. Nu tyder alt på, at den igangværende konkurssag gør en ende på FestiValhal. Trist for i særdeleshed personen Thomas Klintrup og hans nærmeste – men også gevaldigt ærgerligt for Jels. Byen og også Vejen Kommune er blevet et kulturelt arrangement fattigere. Gad vide om der sidder nogen rundt omkring i Jels, som tænker den tanke, at de sidste fire års arrangementer har skabt et fundament for en festival. Noget at bygge videre på … GOD 2. SØNDAG i advent

Annonce