Annonce
Sport

Store fejl chokerer OB-træner i pinlig indsats

OB-træner Jakob Michelsen havde ikke meget rosende at sige om holdets præstation i Parken søndag.

Store, personlige fejl og dårlig boldomgang betød en fodboldlektion til OB mod FCK i Parken.

OB fik den værst tænkelige indledning på forårssæsonen i Superligaen, da holdet leverede en ringe indsats og blev sendt hjem til Fyn med en 1-6-lussing i bagagen af FC København.

Fynboernes træner Jakob Michelsen var da også stærkt utilfreds med den præstation, holdet leverede.

- Vi fik en fodboldlektion her i Parken mod et rigtig godt mandskab, men jeg er skuffet over vores egen indsats. Det var ikke godt nok, og så står man tilbage med en rundbarbering, siger Michelsen.

- Der er mange måder at tabe på, og selv om man har en god dag, så kan man også godt tabe 0-2 herinde.

- Man kan også få noget med og endda vinde. Det er ikke lykkedes OB i 16 år, og det blev heller ikke i dag. Men vi skal ikke tabe 1-6. Det er pinligt. Det er ikke godt nok. Det er mangel på kvalitet, siger OB-træneren.

Han anerkender, at FCK også spillede en flot kamp, hvor samtlige fejl fra OB'erne blev straffet kynisk.

Han er sikker på, at holdet nok skal rejse inden næste kamp mod Vejle, og han håber, at de store fejl samt den dårlige boldomgang var en engangsforestilling fremprovokeret af en dygtig modstander.

- Begge ting er da meget bekymrende. Jeg synes ikke, jeg har set vores manglende kvalitet på bolden tidligere, så jeg håber, det var en enlig svale, siger han.

- Men jeg synes heller ikke, at jeg har set så store og så mange personlige fejl, som så også kynisk og flot blev straffet af FCK.

- Det er hverken den første eller sidste fodboldkamp, vi kommer til at tabe. Men det er første og sidste gang, vi leverer sådan en præstation, for der manglede mod og kvalitet. Og det skal ikke kendetegne vores hold, slår Jakob Michelsen fast.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kommentar For abonnenter

Kommentar: Ku' vi andre ikke få sådan en p-billet?

De er slet ikke dumme, politikerne i byrådet. Når de holder møder, trækker tingene af og til i langdrag. Og pludselig bliver de nødt til at afbryde deres møder, fordi de skal til at stille p-skive i deres biler. De føler sig simpelthen generede både af at skulle rende og stille skiverne og så det, at det ofte kniber med overhovedet at finde ledige pladser i området tæt ved rådhuset. JydskeVestkysten fortalte historien i mandags, og mon ikke rigtig mange læsere kunne genkende den irritation, der blusser op i én, når man skal afbryde det, man er midt i, for at stille på den forbandede p-skive? For slet ikke at tale om det der med at tøffe rundt i sin bil for kun at opleve kantstenen tapetseret med parkerede biler, så man slet ikke kan finde en plads, med mindre man er klar på en halv Hærvejsmarch? Men historien bød så også - vi kalder overordnet genren for konstruktiv journalistik - på den helt rigtige løsning og viste vores byrådspolitikere som handlekraftige og løsningsorienterede mennesker. De har nemlig løst hele miseren på en måde, som byder til inspiration for kommunens øvrige borgere. I erkendelse af, at det simpelthen ikke dur det der med at skulle spæne frem og tilbage for at stille p-skiver - man bliver jo afbrudt hver anden time - har politikerne udstyret sig selv med en p-tilladelse til at holde på pladsen foran rådhuset. De fleste i hvert fald. 10 af byrådets 31 medlemmer må i forvejen holde i rådhusets egen p-kælder, og Hans Erik Møller fra Socialdemokratiet springer over, da han kan på grund af en øjensygdom dårligt se noget, så han kører ikke bil. Men resten har altså fået løst deres problem, og spørgsmålet er, om ikke man bare skulle udvide ordningen? Til at begynde med er der på rådhuset mange hundrede ansatte, der hver morgen indleder arbejdsdagen med øvelsen overhovedet at finde en plads i en stadig større periferi omkring rådhuset. Stik dem sådan et p-kort. Så er der alle os andre, som jo også af og til slås lidt med det parkering, ku' vi ikke også få sådan et p-kort? Som byrådspolitikerne selv har erkendt, er det altså forstyrrende at skulle forlade sit arbejde hver anden time for at stille p-skiven, ligesom der jo også om morgenen kan være rift om de pladser, der nu engang er til rådighed, men det ville hjælpe lidt på vores trængsler med sådan en tingest i forruden. Nogle af politikerne, som Socialdemokraternes gruppeformand Søren Heide Lambertsen, synes, at disse p-tilladelser lugter lidt af særligt privilegium - ja, hvor får han det fra? Det er ikke en "idé, der er groet i min have", siger han, der som medlem af økonomiudvalget i øvrigt er sikret en af de forjættede p-pladser i kælderen under rådhuset. Nej, det kan godt være, at idéen ikke er groet i socialdemokratiets rosenhave, men resten af partiets gruppe går nu lidt mere praktisk til værks og har ikke så fine fornemmelser, for de synes altså, det er irriterende med det løberi: Det blev derfor et stort ja-tak til de særlige politiker-tilladelser fra socialdemokraterne. Selv Enhedslistens Sara Nørris, der jo som partimedlem per definition elsker kollektiv trafik og ser privatbilismen som det næstondeste efter Djengis Khan, har strakt hånden frem, fordi hun af og til også bliver nødt til at hive bilen ud af garagen for at kunne nå alle sine gøremål: "Der er nogle, der bor så langt væk fra rådhuset, at det bliver besværligt for dem med offentlig transport, når de også skal passe deres almindelige arbejde før eller efter et udvalgsmøde", som hun siger. God søndag.

EfB

Genlæs liveblog: EfB taber 1-3 til FCK

Annonce