Annonce
forside

SUB er sikre i puljen trods taberdømt kamp

Annonce

SØNDERBORG: Lørdag skulle SUB Sønderborg Inter have spillet holdets tredjesidste kamp denne sæson mod Vejen SF, men efter ballade i en af klubbens serie 5-holds kampe sidste tirsdag, blev alle klubbens hold fra Serie 1 til 5 spærret af DBU indtil d. 12 Juni. Det betyder, at serie 1-holdet derfor har måttet vinke farvel til chancerne for at spille med i puljens top. Holdet har ellers lagt på puljens førsteplads i længere tid denne sæson, men ligger nu på fjerdepladsen.

- Det er ærgerligt, men uanset hvad er vi sikret overlevelse i puljen, fortæller SUB Sønderborg Inters sportsansvarlige Dergham Abdum Rahman.

SUB Sønderborg Inter klar til at spille igen næste weekend, hvor holdet skal møde Vojens BI. Kampen skal spilles på Vojens' hjemmebane.

SUB Sønderborg Inter - Vejen SF

Fodbold, Serie 1, Herrer

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Leder

Budskabet er forstået – vistnok

Annonce