Vejle: En hedebølge har torsdag ramt Danmark og Vejle, og det bliver derfor en rigtig varm fornøjelse at følge EM-kampen mellem Danmark og Belgien i aften.
Det gælder både i Parken, hvor kampen spilles, og i Byparken i Vejle, hvor et hastigt arrangeret storskærmsarrangement kunne melde udsolgt sent onsdag aften.
Coronarestriktionerne betyder, at der højest må lukkes 2000 gæster ind til arrangementet i Byparken, der normalt har plads til det dobbelte.
Deler vand ud
Publikum fordeles i fire sektioner med 500 i hver, og netop varmen har fået arrangøren, Vejle Musikteater, til at tage ekstra foranstaltninger i brug.
- Vi lægger vandslanger ud i gangene mellem de fire sektioner, og så deler vi vand ud løbende. Samtidig kan vi udnytte, at der er gange mellem sektionerne, hvor vi kan gå og observere folk, fortæller souschef i Vejle Musikteater Tor Bundgaard Futtrup.
Tor Bundgaard Futtrup, souschef, Vejle MusikteaterVi lægger vandslanger ud i gangene mellem de fire sektioner, og så deler vi vand ud løbende.
Han opfordrer alle til at drikke rigeligt med vand, inden de møder op i Byparken, hvor der på grund af den korte frist ikke er salg af drikkevarer. Derfor er det også tilladt selv at medbringe drikkevarer i aften.
Alle får en SMS
- Folk skal huske at indtage meget væske inden kampen, og det skal ikke være alkoholiske drikke. Men vi har samaritter og folk stående standby, hvis folk får det dårligt, siger souschefen.
Det var også varmt i Mariaparken under VM i Rusland, da Vejle Kommune senest sørgede for storskærm for tre år siden. Men her oplevede arrangørerne ingen problemer med hedeslag og dehydrering.
- Ved middagstid sender vi også en SMS ud til alle, der har købt billet, hvor vi minder dem om, at de skal huske en kasket og drikke rigeligt med væske, siger Tor Bundgaard Futtrup.
700 billetter afsat
Med det gode vejr, kampens betydning og den ekstra dimension med hyldesten af Christian Eriksen er arrangøren ikke overrasket over, at der er udsolgt til den vejlensiske storskærm.
Til gengæld er der torsdag formiddag fortsat 1300 ledige - og gratis - billetter til Byparken, når Danmark spiller den sidste puljekamp mod Rusland mandag aften.
- Den kamp spilles først klokken 21, og det er måske for sent for nogle, hvor kampen i aften begynder klokken 18, siger Tor Bundgaard Futtrup.