Annonce
Haderslev

Vis åbenhed, SønderjyskE!

Annonce

Læserbrev: SønderjyskEs fodboldhold er blevet solgt til en amerikansk investor, og klubben og dens ledelse er begejstret. Så er spørgsmålet om vi – alle klubbens mange fans – også skal være begejstrede...?

For mit vedkommende er det ikke helt ligegyldigt, hvem der har overtaget klubben. Hvad står den nye ejer, Platek, for? Hvilke forretninger har han tjent sine penge på? Hvad er hans hensigt med købet? Hvordan vil han udvikle klubben? Hvordan vil han tjene penge på sin investering i Sønderjyske? Bliver klubben nu en ren spillerhandelsforretning – billige spillere ind, dyre spillere ud?Alle disse spørgsmål synes jeg, at klubbens mange fans har krav på at få svar på. Derfor anmoder jeg Sønderjyske om at udvise åbenhed omkring salget og den nye ejers målsætning.Alle disse spørgsmål synes jeg, at klubbens mange fans har krav på at få svar på. Derfor anmoder jeg Sønderjyske om at udvise åbenhed omkring salget og den nye ejers målsætning. Hvilken klub er det, som I fortsat gerne vil have lokal folkelig opbakning til? At Sønderjyske fortsat spiller i lyseblåt, at klubbens kerneværdier er de samme, og at ejerens datter har overværet en kamp, er ikke nok. Vi vil vide, hvilken forretning klubben nu er blevet. Så Sønderjyske: Vis åbenhed – det fortjener jeres mange fans.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
CORONAVIRUS

Live: Mundbindskrav i den kollektive trafik vil gælde året ud

Varde For abonnenter

Joan er formand for landsbyens sidste livsnerve: Forsamlingshuset overlever kun på tidligere års overskud

Annonce