Annonce
Sønderborg

PC-entusiaster installerer

Ullerup: Erfarne brugere i PC-foreningen Alslug står klar til at hjælpe helt gratis med hele installationsprocessen af et Linux-styresystem, der tager cirka et par timer. Det sker lørdag 9. juni kl. 13-16 i foreningens lokaler på 1. sal i Aktivitetscentret på Ullerup Skole.

Med et moderne Linux-styresystem får man gratis en kontor pc ud af den indtil ti år gamle eller nyere bærbare. Foreningens medlemmer hjælper gerne med eventuelt at købe og montere gode, billige reservedele. Men langt de fleste gæster får ikke brug for plastikkortet over hovedet.

Til en kontor pc kræves der ikke et stort grafikkort og Linux bruger ikke antivirusprogrammer. Der følger en stor, gratis kontorpakke med.

Foreningen har en sparegris, der kan betjenes anonymt. Der er adgang til kaffe og lidt let til ganen. Man kan læse mere om Linux online,

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Esbjerg

Tre smittede familier tæt på at lukke Esbjerg Gymnasium: Borgmester kræver anden model for nedlukning

Annonce