Gå til indhold

CONTEC PREFAB A/S

2004
Stiftet
9
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Axel Kiers Vej 30
8270 Højbjerg
Kort fortalt
CONTEC PREFAB A/S blev etableret i 2004 og har adresse i Højbjerg. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 5,7 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
CONTEC PREFAB A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000
Likviditetsgrad
118%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
34%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
118%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
34%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste5.6587.9647.3908.0375.337
Primært resultat2.4812.0081.9451.836-3.193
Finansielle poster netto-1.145-1.002-942-815-804
Resultat før skat1.4541.0611.0031.021-3.997
Årets resultat1.3638238141.060-3.452
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver7748109801.1501.320
Materielle anlægsaktiver3.26411.22211.11611.13811.608
Finansielle anlægsaktiver3.844447166
Anlægsaktiver i alt7.88212.07612.16712.29412.934
Omsætningsaktiver8.3078.0297.4686.4326.655
Aktiver i alt16.18920.10519.63518.72619.589

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital5.5364.1733.3502.5361.476
Langfristet gæld3.3545.6876.5367.1128.108
Kortfristet gæld7.0179.8579.5999.07810.005
Passiver i alt16.18920.10519.63518.72619.589
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31