Gå til indhold

HOUSING DENMARK A/S

2007
Stiftet
15
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Strandvejen 70, st.
2900 Hellerup
Kort fortalt
HOUSING DENMARK A/S blev etableret i 2007 og har adresse i Hellerup. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 4,7 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen boliganvisning.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
HOUSING DENMARK A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
-2.500
Likviditetsgrad
50%
Svag
Afkastningsgrad
-51%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-52%
Ikke tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
50%
Svag
Afkastningsgrad
-51%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-52%
Ikke tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
-2.500

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste4.7155.5365.6354.8545.204
Primært resultat-978221-264-2.106-1.185
Finansielle poster netto-72-3-32-48
Resultat før skat-984223-265-2.119-1.233
Årets resultat-1.034273-265-2.228-1.198
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
-2.500

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver344295211059
Materielle anlægsaktiver014345873
Finansielle anlægsaktiver134132132124117
Anlægsaktiver i alt479440376183249
Omsætningsaktiver1.4562.0232.2381.4515.210
Aktiver i alt1.9352.4632.6141.6335.460

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital-1.00727-246-881336
Langfristet gæld--0432-
Kortfristet gæld2.9422.4362.8602.0835.123
Passiver i alt1.9352.4632.6141.6335.460
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500
0
-500
-1.000
-1.500

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31