Gå til indhold

KAPITALEN ApS

2012
Stiftet
3
Ansatte
Seneste nyheder
15. juni 2018
·
Kritisk Debat

Karl Marx, 200 år

Frem til udgivelsen af første bind af
Kapitalen
i 1867 udarbejdede han i årene 1861–63 et første samlet udkast til kritik af den politiske økonomi;[8] endnu et udkast blev udfærdiget i 1863-67, [9] og endelig udkom første bind af Kapitalen i 1867.[10] En revideret udgave blev udgivet af Marx i 1872 [11] og en fransk udgave, redigeret af Marx selv, udkom i 1872–75.[12] To yderlige bind af Kapitalen, 2. og 3. bind, var planlagt, men blev aldrig færdiggjort af Marx.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Nicolai Eigtveds Gade 26, 5.
1402 København K
Kort fortalt
KAPITALEN ApS blev etableret i 2012 og har adresse i København K. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 354 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen investering for egen regning.
Direktion
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0
-50.000
-100.000
-150.000
Likviditetsgrad
163%
God
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
61%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 1 2
Likviditetsgrad
163%
God
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
61%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning613.973702.154558.731540.562434.060
Bruttofortjeneste354.587458.153333.959345.862224.249
Primært resultat-37.57244.230-29.75635.808-28.380
Finansielle poster netto9.26883.44251.075-146.673167.542
Resultat før skat-28.304119.4884.118-125.459131.830
Årets resultat-28.55292.185527-116.379121.637
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0
-50.000
-100.000
-150.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver75.228124.762185.763195.137194.753
Materielle anlægsaktiver610.087575.060545.860536.886448.225
Finansielle anlægsaktiver300.999261.011311.799190.364178.819
Anlægsaktiver i alt986.315960.8331.043.422922.387821.797
Omsætningsaktiver827.9601.243.2801.315.4691.575.9051.530.345
Aktiver i alt1.814.2742.204.1132.358.8912.498.2922.352.142

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital1.105.2311.239.3751.137.6681.135.9891.245.575
Langfristet gæld194.123466.927468.234499.400418.005
Kortfristet gæld507.144495.167748.307860.236688.562
Passiver i alt1.814.2742.204.1132.358.8912.498.2922.352.142
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31