Gå til indhold

NANONORD A/S

2001
Stiftet
33
Ansatte
Seneste nyheder
20. september 2019
·
Maskinbladet

Samson flytter laboratoriet ud i marken

Præcis teknik - Drevet af revolutionerende 1 - 70 MHz multifrekvens magnetisk resonansteknologi er NPK sensoren i stand til at måle koncentrationen af gyllekomponenter på atomniveau nøjagtigheden og pålideligheden er overlegen i forhold til andre in-line metoder og på linje med tidskrævende laboratoriemålinger, fortæller udvikler Tveskaeg teknologien Ole Jensen, CEO
NanoNord A/S
, som leverer teknologien til Samson Agro.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Skjernvej 3
9220 Aalborg Øst
Kort fortalt
NANONORD A/S blev etableret i 2001 og har adresse i Aalborg Øst. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 10 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
0
-2.000
-4.000
-6.000
-8.000
-10.000
-12.000
Likviditetsgrad
221%
Meget god
Afkastningsgrad
-14%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-34%
Ikke tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40
Likviditetsgrad
221%
Meget god
Afkastningsgrad
-14%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-34%
Ikke tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
0
-2.000
-4.000
-6.000
-8.000
-10.000
-12.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste10.3987.386775-2.040-2.689
Primært resultat-11.862-9.098-4.866-4.564-5.164
Finansielle poster netto-4.126-2.331-2.798-1.320-910
Resultat før skat-15.988-11.429-7.664-5.884-6.074
Årets resultat-11.687-9.134-5.774-2.782-6.771
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
0
-2.000
-4.000
-6.000
-8.000
-10.000
-12.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver53.27141.45633.40822.3168.217
Materielle anlægsaktiver2.4871.126850381461
Finansielle anlægsaktiver450-0142218
Anlægsaktiver i alt56.20842.58234.25822.8398.896
Omsætningsaktiver30.52638.55917.16015.15319.143
Aktiver i alt86.73481.14151.41837.99228.039

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital-29.061-17.374-8.240-2.466316
Langfristet gæld101.67072.38445.14735.08326.348
Kortfristet gæld13.82526.13114.5115.3751.375
Passiver i alt86.73481.14151.41837.99228.039
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
-20.000
-25.000
-30.000

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30