Gå til indhold

NorviGroup Denmark A/S

2000
Stiftet
45
Ansatte
Seneste nyheder
29. november 2022
·
Samvirke

Hjemmesiden bruger cookies

For det første er den temperaturregulerende - den vil derfor føles kølig om sommeren og lun om vinteren For det andet sørger den for at absorbere og borttransportere fugt - det sikrer et tørt sovemiljø, hvor husstøvmider og skimmelsvampe ikke trives Sidst men ikke mindst er den antibakteriel - hvilket er godt for dig med astma eller allergi Dynerne er sponsoreret af
Quilts of Denmark
, der står bag serieren ”Butterfly Silk”.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Pantonevej 1
6580 Vamdrup
Kort fortalt
NorviGroup Denmark A/S blev etableret i 2000 og har adresse i Vamdrup. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 26 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af tekstiler til husholdningsbrug og færdige boligtekstiler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
NorviGroup Denmark A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
2.000
0
-2.000
-4.000
-6.000
-8.000
Likviditetsgrad
142%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
5%
Svag
Soliditetsgrad
29%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80
Likviditetsgrad
142%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
5%
Svag
Soliditetsgrad
29%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
2.000
0
-2.000
-4.000
-6.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste26.93125.03622.43229.76830.235
Primært resultat3.354929-4.5672.3972.369
Finansielle poster netto-1.861-2.933-3.584-1.661-1.002
Resultat før skat1.647-1.829-7.9051.2533.054
Årets resultat1.303-1.403-6.1241.0782.669
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
2.000
0
-2.000
-4.000
-6.000
-8.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver1980263452642
Materielle anlægsaktiver1.4342.1802.7322.5833.300
Finansielle anlægsaktiver1.8801.7965.9255.7335.477
Anlægsaktiver i alt3.3334.0568.9208.7679.418
Omsætningsaktiver65.00673.83680.16492.91075.830
Aktiver i alt68.33977.89289.084101.67785.248

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital20.02218.71820.12026.23925.331
Langfristet gæld2.4112.4922.4832.4032.423
Kortfristet gæld45.90656.68266.48273.03657.494
Passiver i alt68.33977.89289.084101.67785.248
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30