Gå til indhold

PHILIPTEX A/S

2007
Stiftet
1
Ansatte
Adresse
Michael Jensens Vej 8
7400 Herning
Kort fortalt
PHILIPTEX A/S blev etableret i 2007 og har adresse i Herning. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 80 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
214%
Meget god
Afkastningsgrad
16%
Meget god
Soliditetsgrad
52%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 1
Likviditetsgrad
214%
Meget god
Afkastningsgrad
16%
Meget god
Soliditetsgrad
52%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste80.60075.04874.21477.75588.500
Primært resultat16.2929.8918.7095.52719.595
Finansielle poster netto-1.648-1.613-3.591-1.081122
Resultat før skat14.6448.2785.5344.23620.433
Årets resultat11.0996.8812.5592.93916.309
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver2.2803.6474.9716.3528.949
Materielle anlægsaktiver14.58915.40515.42116.82318.520
Finansielle anlægsaktiver1.7521.8871.9434.4994.715
Anlægsaktiver i alt18.62120.93922.33527.67432.184
Omsætningsaktiver81.89486.66794.173126.405109.085
Aktiver i alt100.515107.606116.508154.079141.269

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital52.01447.02450.33653.45056.263
Langfristet gæld6.8064.0945.4616.6768.268
Kortfristet gæld38.31551.87953.61787.17670.698
Passiver i alt100.515107.606116.508154.079141.269
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30